Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Źródełko w parku zdrojowym w Połczynie-Zdroju po remoncie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zarówno najbliższe otoczenie, ścieżki dojścia, jak i samo źródełko zostały wyremontowane.
Zarówno najbliższe otoczenie, ścieżki dojścia, jak i samo źródełko zostały wyremontowane. UM Połczyn-Zdrój
W połczyńskim parku zdrojowym ponownie bije tzw. źródełko, czyli ujście wody mineralnej, od którego zaczęła się sanatoryjna historia Połczyna-Zdroju.

Plany rekonstrukcji źródełka w części parku zdrojowego koło sanatorium Borkowo w Połczynie-Zdroju nie są nowe. Już jakiś czas temu podjęto próbę jego renowacji, ale nie wyglądało to najlepiej.

- Porozumieliśmy się z Lokalną Grupą Działania, która podjęła się tego zadania i z naszą pomocą (samorząd dał część materiałów – red.) rozpoczęto właśnie prace przy źródełku – burmistrz Połczyna-Zdroju, Sebastian Witek dodaje, że po rozmowach z samorządowcami LGD zwiększyła z 60 do ponad 90 tys. zł nakłady, aby ujęcie wody leczniczej miało godny wygląd.

Zarówno najbliższe otoczenie, ścieżki dojścia, jak i samo źródełko zostały wyremontowane. Postawiono tam również ozdobną altanę i ławki. Wiosną dodatkowo wykonane zostaną nasadzenia, co niewątpliwie doda temu miejscu uroku.

Źródełko bije kilkadziesiąt metrów dalej od historycznego miejsca, w którym ujęcie wyschło. Ale to ta sama woda, na którą według dawnych przekazów natknął się w 1688 roku pastor Joachim Titel, odkrywając lecznicze właściwości połczyńskiej wody.

Według miejskiej legendy miejscowy tkacz – chory na reumatyzm - obmył się w wodze bijącej ze źródełka, wymoczył nogi w połczyńskim błotku i dolegliwości ustąpiły. Wiadomo na pewno, że pastor napisał raport do władz kościelnych, w których zwracał uwagę na lecznicze właściwości solanki i borowiny. Na początku XVIII wieku pierwszy dom zdrojowy w ówczesnym Polzin (z czasem Bad Polzin) wzniósł niejaki Jakub von Krockow.

A źródełko pozostało w świadomości połczynian symbolem uzdrowiskowego charakteru ich miasta.

- Woda z niego ma odcień, jaki zawdzięcza dużej zawartości żelaza, ale spokojnie można ją pić – zapewnia burmistrz Sebastian Witek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera