Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żucie gumy poprawia pamięć

SN
Tak twierdzi japoński badacz Minoru Onozuka z uniwersytetu w Gifu. Korzystny wpływ żucia na szare komórki jest - zdaniem badaczy - szczególnie widoczny u ludzi w podeszłym wieku mających kłopoty z pamięcią.

Japończycy nie wiedzą, w jaki sposób żucie gumy pobudza do pracy mózg. Onozuka przeprowadził eksperyment z udziałem zmodyfikowanych genetycznie myszy, którym przyspieszono tempo starzenia się kory mózgowej. Połowie zwierząt usunięto zęby.

Okazało się, że bezzębne gryzonie wypadają gorzej w testach pamięci. Autorzy badań wykonali następne doświadczenie, którego uczestnikami byli tym razem ludzie. Nie wyrywano im zębów, lecz obserwowano, co dzieje się w ich mózgach podczas żucia gumy. Dostrzeżono ciekawe zjawisko. Okazało się, że ruchy szczęk uaktywniają pracę hipokampu - fragmentu mózgu, która uczestniczy w procesach uczenia się i zapamiętywania. Komórki hipokampu starzeją się z upływem lat.

Dlatego na starość trudniej uczymy się nowych rzeczy. Jeśli Japończycy mają rację, aby to zmienić, wystarczy regularnie poruszać szczęką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!