Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnieni z teorii. W Koszalinie też mają swoje projekty społeczne

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Do tej pory udział w olimpiadzie wzięło 70 000 młodych ludzi.
Do tej pory udział w olimpiadzie wzięło 70 000 młodych ludzi. archiwum
W ponad 500 szkołach ze 100 miast w całej Polsce toczyć się będą rozmowy na temat dobrostanu psychicznego młodzieży w dobie pandemii. Jedno z takich spotkań odbędzie się w środę 15 września w Koszalinie.

Zobacz także: Paraolimpijczycy w koszalińskiej szkole

Organizatorzy olimpiady Zwolnieni z Teorii będą przekonywać uczniów szkół średnich do zrealizowania własnego projektu społecznego, dzięki któremu ci młodzi ludzie zdobędą niezbędne w przyszłości kompetencje oraz pozytywnie wpłyną na swoje otoczenie.

Jak do tej pory, 20% szkół licealnych i techników z całej Polski angażuje swoich uczniów w olimpiadę społeczną Zwolnieni z Teorii. - Jesteśmy przekonani, że właśnie takie zaangażowanie społeczne może pozytywnie wpłynąć na stan psychiczny młodych. Wiemy z doświadczenia, że udział w projekcie z rówieśnikami wzmacnia poczucie przynależności i buduje mocniejsze relacje, a działanie dla dobra innych, zwiększa poczucie sprawstwa i daje głębszy cel w życiu - mówi Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii i powołuje się na badania realizowane dla Zwolnionych z Teorii przez agencję badawczą (2021). Te pokazują, że działanie społeczne w lockdownie pozytywnie wzmacnia młodzież. Wynika z niego, że nastolatkowie, którzy działali społecznie w ubiegłym pandemicznym roku, jaśniej widzą swój życiowy cel (o 12%) oraz pewniej kreślą rozwój osobisty (o 12%) od tych, którzy nie angażowali się społecznie. Dodatkowo uczniowie ci mają wyższe poczucie autonomii (ponad 7%) oraz pozytywne relacje (ponad 7%) niż ich rówieśnicy.

Przypomnijmy, że Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Do tej pory udział w olimpiadzie wzięło 70 000 młodych ludzi. W sumie zrealizowali ponad 3500 projektów społecznych, które pozytywnie wpłynęły na ich najbliższe otoczenie, osiedle, miasto czy na środowisko lub zwierzęta. W sumie beneficjentami ich projektów zostało już ponad 15 milionów Polaków.

W Koszalinie doceniono choćby projekt pn. Odjazdowa Sztuka Koszalińska, realizowany w 2018 roku przez uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois, czy grę planszową pn. "Piekło Internetu", ukończoną w tym roku przez licealistów z II LO im. Wł. Broniewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo