MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia lekarskie - na te schorzenia najczęściej idziemy na chorobowe. Czy symulujemy?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W 2022 roku zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W 2022 roku zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Karolina Misztal / Dziennik Bałtycki / Polska Press
Zwolnienie lekarskie niektóre osoby traktują jako dodatkowy urlop. Co piąty Polak był prawie miesiąc na zwolnieniu w ciągu roku. Natomiast statystyczny pracownik przebywał 12 dni na zwolnieniu lekarskim w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 4 na 10 Polaków w ogóle nie wzięło L4, ale liczna grupa korzystała z tej możliwości znacznie częściej. Sprawdzamy, na co najczęściej Polacy biorą zwolnienie lekarskie. Czy symulują choroby i czy to da się jakoś zweryfikować?

Spis treści

Jakie są powody brania L4? Z tych powodów Polacy idą na zwolnienie lekarskie

W 2022 roku zarejestrowano w Polsce 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni – wynika z ostatnich danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To o prawie jedną trzecią więcej niż rok wcześniej (20,5 mln w 2021 roku). Najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były:

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (16,4% wszystkich nieobecności),
  • ciąża, poród i połóg (15,7%),
  • choroby układu oddechowego (14,2%),
  • urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych (13,3%),
  • zaburzenia psychiczne (10%).

Tymczasem w interesie pracodawcy jest, aby pracownik jak najkrócej chorował. Nie zawsze jednak da się sprawdzić, czy choroba jest prawdziwa, a L4 słusznie wystawione.

- Dane dotyczące absencji pracowników z powodu zwolnień lekarskich są alarmujące i powinny skłonić do działań przede wszystkim samych pracodawców. Przedsiębiorstwa ponoszą bardzo wysokie koszty związane z nieobecnością członków zespołu, zarówno bezpośrednie jak wypłata wynagrodzenia za pierwsze dni zwolnienia, jak i pośrednie związane z czasowym obsadzeniem wakatów - mówi Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Dodaje również, że troska o zdrowie staje się języczkiem u wagi coraz większej liczby firm w Polsce.

- Część pracodawców prześciga się od kilku lat w oferowaniu różnorodnych benefitów, stawiając na ilość pozycji do wyboru. Nie zawsze jest to właściwa strategia. Polacy są bowiem najbardziej przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych. Aż 2 na 3 zapytanych przez nas pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietów medycznych, dopiero na drugim i trzecim miejscu znalazły się dofinansowanie do wypoczynku i ubezpieczenie na życie. A jak wynika z naszego najnowszego raportu, możliwość korzystania z firmowego pakietu medycznego ma bezpośrednie przełożenie na absencję pracowników – mówi Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Niestety nie ma obecnie możliwości sprawdzenia na szerszą skalę, ile w tych L4 było wystawione słusznie.

Kto najczęściej choruje i bierze zwolnienie lekarskie? To pracownicy fizyczni i kobiety w dużych firmach

W ciągu minionych 12 miesięcy pracownik w Polsce przebywał średnio 12 dni na zwolnieniu lekarskim. Niestety nie ma obecnie możliwości sprawdzenia na szerszą skalę, ile w tych L4 było wystawione słusznie.

  • 6 na 10 Polaków choć raz było nieobecnych w pracy z powodu choroby,
  • do 5 dni roboczych na L4 przebywało 16% zapytanych,
  • od 6 do 14 dni - 23%,
  • 15 dni lub więcej 22%.
  • 40% pracowników nie skorzystało z takiej opcji w ciągu roku ani razu.

Duże znaczenie ma także rodzaj wykonywanej pracy. Średnia liczba dni na L4 w przypadku pracownika fizycznego wyniosła 16, podczas gdy wśród specjalistów wykonujących pracę umysłową ten wynik wyniósł 10 dni. Pracownicy fizyczni dłużej także „chorują”. Minimum 15 dni na zwolnieniu przebywało 27% z nich i 18% specjalistów.

Częściej nieobecne w pracy były kobiety (średnio prawie 15 dni w roku) niż mężczyźni (9,5 dnia), co w dużej mierze jest spowodowane sytuacjami związanymi z ciążą i porodem. Biorąc pod uwagę wiek, najzdrowsi wydają się być najmłodsi i jednocześnie najstarsi pracownicy (średnio 8 i 9 dni wolnych z powodu choroby w grupach wiekowych 18-25 lat oraz 56-65 lat). Wśród osób w wieku 36-45 lat ta średnia jest najwyższa i wynosi 14 dni.

Biorąc pod uwagę wielkość firmy, pracownicy tych największych częściej „chodzą na zwolnienie” niż ich koledzy z mniejszych organizacji. Średnio niecałe 11 dni pracownik małych i średnich firm przebywał na L4, podczas gdy w przypadku dużych przedsiębiorstw ten wynik wynosi 14 dni.

Badanie „Zdrowy pracownik 2023” zostało zrealizowane przez ICAN Institute na zlecenie Centrum Medycznego enel-med metodą CAWI w kwietniu 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwolnienia lekarskie - na te schorzenia najczęściej idziemy na chorobowe. Czy symulujemy? - Strefa Biznesu