Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia lekarskie pod lupą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wydano 690 decyzji

Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum polskapress
Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. w Zachodniopomorskiem wydano 690 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń to przeszło trzy miliony złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości dotyczące wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. w Zachodniopomorskiem wydano 690 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. W ich efekcie oszczędności są już wyższe niż w całym 2018 roku.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W województwie zachodniopomorskim od stycznia do czerwca tego roku ZUS przeprowadził ponad 13 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W Szczecinie wydano 279 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego, natomiast w Koszalinie było ich 411. Kwota oszczędności z tego tytułu przekroczyła 918 tys. złotych (Szczecin ponad 265 tys. zł, Koszalin 653 tys. złotych).

Dla porównania w całym zeszłym roku w wyniku kontroli ograniczono w regionie wypłatę świadczeń pieniężnych na kwotę ponad 644 tys. złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia. Czyli na przykład taka osoba rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła.

Wysokość świadczenia jest ograniczana w takim przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu od początku roku do czerwca w Zachodniopomorskiem 1416 osób miało obniżone wypłaty. Oszczędności na tej podstawie wyniosły niemal 2,2 mln złotych (Szczecin prawie 1,7 mln zł, Koszalin ok. 500 tys. złotych).

W całym kraju łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I półroczu 2019 r. wyniosła 104,2 mln złotych.Wirtualne kontroleOd sierpnia ZUS ma nowe narzędzie do kontrolowania przedsiębiorców. Specjalna aplikacja umożliwia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych bardzo drobiazgową kontrolę zasiłków chorobowych.

Kontrole ZUS potrafią łatwo udowodnić przedsiębiorcy, iż w czasie przybywania na zwolnieniu lekarskim i pobierania zasiłku chorobowego wykonywał czynności świadczące o niezaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, np. wystawiał faktury albo podpisywał umowy.

W takim przypadku ZUS nakazuje zwrot zasiłku chorobowego, a ponadto zapłatę za okres jego pobierania składek ZUS z odsetkami. Zakład szacuje, że dzięki temu zaoszczędzi rocznie około 10-12 milionów złotych.

Zobacz także Zmiany w podatkach. PIT dla młodych, ale nie dla wszystkich

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo