Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyj Zdrowo z Olgą Chaińską. Profilaktyka jest ważna! Sprawdź dlaczego warto wykonać badania

(imo)
Jakie badania profilaktyczne warto wykonać? Podpowiada Olga Chaińska, nasz ekspert - dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.

Morfologia krwi i poziom glukozy - o tych badaniach pisaliśmy ostatnio. Dziś skupimy się na kolejnych, które warto systematycznie robić.

Na początek - OB - Odczyn Bernackiego. To wskaźnik opadania erytrocytów. Badanie obejmuje pomiar drogi opadania czerwonych krwinek w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny. - Podwyższony wskaźnik OB świadczy najczęściej o rozwijającym się procesie zapalnym, reumatycznym lub nowotworowym. Przyspieszone OB niemal zawsze dowodzi istnienia chorób. Natomiast OB w normie wcale nie wyklucza obecności choroby, dlatego interpretuje się go z innymi, dodatkowymi wynikami badań - przybliża Olga Chaińska.

Wskaźnik ten wykorzystywany jest także do monitorowania przebiegu choroby i efektów leczenia. Coraz częściej badane jest CRP, czyli białko C-reaktywne, tak zwane białko ostrej fazy. Powstaje w wątrobie, zanim jeszcze nastąpi podwyższenie OB. Dowiemy się z niego o istnieniu i wielkości stanu zapalnego, martwicy tkanek. W ciężkich zakażeniach stężenie CRP może wzrosnąć tysiąckrotnie w ciągu dnia. Po odpowiednim leczeniu obniża się stosunkowo szybko. Może być wskaźnikiem skuteczności leczenia. Prawidłowa wartość CRP wyklucza ostrą, uogólnioną infekcję bakteryjną. W okresach cofnięcia się choroby przewlekłej stężenie CRP nie zwiększa się. Norma to do 10 mg/l. Wartości podwyższone: 10-100 mg/l występują w lekkich zakażeniach bakteryjnych (na przykład zapaleniu oskrzeli, pęcherza moczowego), ciężkich zakażeniach wirusowych, chorobach reumatycznych i w gruźlicy, po operacjach, urazach, zawale serca. Stężenie CRP powyżej 100 mg/l występuje w ciężkich zakażeniach bakteryjnych, po ciężkich operacjach, w zakrzepicy głębokich żył podudzi, w ostrej fazie schorzeń reumatycznych.

Badanie moczu. - Jest jednym z częściej zlecanych badań laboratoryjnych. Polega na ocenie próbki pod kątem cech fizycznych i biochemicznych, a także badaniu zawartości komórek, wałeczków i kryształków w moczu. Umożliwia rozpoznanie wielu chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Wskazaniem do badania są schorzenia nerek, dróg moczowych, choroby układowe, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość - mówi Olga Chaińska. Ocenie podlega pH - odczyn zasadowy może występować na przykład w zakażeniach układu moczowego wywołanych niektórymi bakteriami - a także barwę, gęstość względną (ciężar właściwy) oraz obecność: białka, cukru barwników żółciowych i ciał ketonowych, które nie występują w prawidłowym moczu.

OB, badanie moczu i poziomu cholesterolu

To również ważne badanie. Lipidogram pozwoli skontrolować poziomu cholesterolu we krwi. Pozwala na oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów we krwi, a także poziomu frakcji dobrego- HDL i złego cholesterolu - LDL. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL stanowi ryzyko rozwoju miażdżycy. Poziom cholesterolu we krwi można sprawdzać profilaktycznie, nawet raz na rok.

Kiedy najlepiej robić badania?

Nasz organizm żyje według rytmu dobowego. Pory dnia mają ogromny wpływ na fizjologię. Jednych jest więcej w nocy, innych z rana. Fosforanów (ważnych dla elastyczności komórek) jest najwięcej w nocy, a rano przyjmują one wartości bardzo niskie.

Kreatynina, której zawartość we krwi świadczy o kondycji nerek, podnosi się wieczorem. Natomiast poziom glukozy, istotny dla osób zagrożonych lub już chorych na cukrzycę, zwiększa się w nocy, a opada w ciągu dnia.

Dlatego w każdym z tych przypadków krew do badania najlepiej oddać rano.

W przypadku oznaczeń hormonów tarczycy oraz płciowych, czas pobrania krwi nie ma wpływu na wyniki badań.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żyj Zdrowo z Olgą Chaińską. Profilaktyka jest ważna! Sprawdź dlaczego warto wykonać badania - Echo Dnia Świętokrzyskie