MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu uczą po europejsku

Iwona Marciniak [email protected]
Z okazji święta w Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich wizytę złożył też słynny kucharz Kurt Scheller (na zdjęciu z uczniami). Wczoraj bezpłatnie szkolił przyszłych kucharzy, a dzień wcześniej z jego porad - ale już za opłatą po 550 złotych od osoby - skorzystali szefowie kuchni tutejszych lokali gastronomicznych.
Z okazji święta w Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich wizytę złożył też słynny kucharz Kurt Scheller (na zdjęciu z uczniami). Wczoraj bezpłatnie szkolił przyszłych kucharzy, a dzień wcześniej z jego porad - ale już za opłatą po 550 złotych od osoby - skorzystali szefowie kuchni tutejszych lokali gastronomicznych. Karol Skiba
Ma wprawdzie dopiero 37 lat, ale trudno o kołobrzeżanina, który nie słyszałby o tej szkole.

Kształci gastronomów i hotelarzy. Wczoraj miała swoje święto.
Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich, bo o nim mowa, zajmuje jeden z nielicznych ocalałych z zawieruchy wojennej budynków w Kołobrzegu. Niegdyś mieściła się tu średnia szkoła dla dziewcząt, dziś przygotowują się tu do zawodu: hotelarze, handlowcy, kucharze, kelnerzy, dietetycy czy informatycy.
Przez tych 37 lat co jakiś czas zmieniała się nazwa szkoły. Ostatnio, nim zdążyła utrwalić się w pamięci jako Centrum Kształcenia Ustawicznego, stała się właśnie ZSEH.
- Wszelkie przekształcenia brały się stąd, że na bieżąco dostosowywaliśmy się do unijnych wymogów - mówił wczoraj podczas uroczystej akademii Zbigniew Stankiewicz, dyrektor szkoły.
Otwarcie na Europę opłaciło się. Dzięki niemu szkoła stała się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Hotelarskich i Turystycznych. Współpracuje z podobnymi placówkami w Europie.
Jej bliskim partnerem jest Berufsbildungsverein w Eberswalde. Od 2003 roku dzięki współpracy z tą szkołą kołobrzeski ZSEH może zaoferować swoim uczniom kształcenie dwunarodowe.
Jubileusz szkoły przypada w dzień śmierci patronki, ppor. Emilii Gierczak - dowódcy plutonu, która zginęła podczas boju o parowozownię w marcu 1945 r.
Wczoraj uczniowe uczcili jej pamięć montażem słowno- -muzycznym. Tuż po nim sypnęły się nagrody i wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów i zasłużonych nauczycieli.
Jedna z nagród, za udział w konkursie historycznym, trafiła w ręce Wojtka Kamińskiego, drugoklasisty z klasy gastronomicznej.
- Chciałem skończyć średnią szkołę z konkretnym zawodem w ręce - powiedział nam wczoraj. - Dlatego wybrałem tę szkołę. Słyszałem też dużo o jej klimacie i nie zawiodłem się. Planuję w przyszlości studia historyczne, ale z wiedzy gastronomicznej, którą zyskuję tutaj, na pewno też skorzystam.
Z okazji święta szkołę odwiedził też znany kucharz Kurt Scheller. Uczniom kształcącym się w tym zawodzie zdradzał tajniki gotowania - pokazywał np., w czym tkwi sekret zrobienia doskonałej jajecznicy w 5-gwiazdkowym hotelu. d

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!