Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 tysięcy na promocję rzeki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

(NAG)
Uroczyste otwarcie Centrum Promocji Rzeki Wieprzy miało miejsce w październiku minionego roku. Wkrótcestaną tu nowe tablice informacyjne.
Uroczyste otwarcie Centrum Promocji Rzeki Wieprzy miało miejsce w październiku minionego roku. Wkrótcestaną tu nowe tablice informacyjne. Radek Koleśnik
Dofinansowanie na wyposażenie nowego budynku w Pomiłowie.

4 tablice edukacyjne opisujące florę i faunę rzeki Wieprzy, 2 tablice zewnętrzneprezentujące mapę biegu rzeki od jej źródła aż do ujścia, wraz z terenami otaczającymi oraz najważniejszymi informacjami przyrodniczo-krajoznawczymi - zakupi gmina Sławno do niedawno otwartego Centrum Promocji Rzeki Wieprzy w Pomiłowie. Ponadto wydana zostanie także publikacja "Mapa Rzeki Wieprzy" w ilości 1.500 egzemplarzy.

Wszystko będzie kosztować ponad 10 tysięcy złotych, ale gmina zdobyła dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (dokładnie: 7.938 zł).

Budowa pięknego obiektu o konstrukcji szachulcowej kosztowała około 900 tysięcy złotych, z czego większość pokryła unijna dotacja z programu rybackiego. Znajduje się tutaj sala ekspozycyjno konferencyjna, w której odbywać się będą zajęcia, szkolenia i seminaria z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony środowiska, przybliżania tematu Natura 2000. W budynku będzie można też wkrótce zobaczyć widok z kamer zamontowanych na niedawno przebudowanych przepławkach na Wieprzy. - A więc każdy będzie mógł zobaczyć na ekranie monitora dziesiątki troci wędrujących w górę rzeki - zacierali ręce wędkarze. Wieprza to atrakcyjne miejsce do połowu ryb łososiowatych, ale rzeka przyciąga też swoim urokiem miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą i kajakarzy. Do najczęściej wybieranych stanowisk wędkarskich należą: ujście kanału elektrowni wodnej w Pomiłowie, punkt przy linach wysokiego napięcia pod Sławnem, niemal cały miejski odcinek rzeki w Sławnie, punkty w Sławsku, Wilkowicach i Mazowie. Ostatnio w Wieprzy pojawiła się srebrna troć, a przez cały rok można tu natknąć się też na takie gatunki jak pstrąg, płoć, lipień, jelec. Nie ma jednoznacznych informacji co do jej źródła. Wikipedia podaje, że wypływa na wysokości 170 m n.p.m. z jeziora Kołoleż w okolicach Głodowa w gminie Miastko w powiecie bytowskim, ale inne publikacje podają, iż Wieprza wypływa z Białego Jeziora, co jest spowodowane występowaniem epizodycznego cieku wodnego w porach deszczowych między sąsiednimi jeziorami Białym i Kołoleż.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!