Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Na grobie Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu złożono kwiaty [ZDJĘCIA]

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W Kołobrzegu obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się po godz. 8.41 przy grobie posła Sebastiana Karpiniuka.
W Kołobrzegu obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się po godz. 8.41 przy grobie posła Sebastiana Karpiniuka. Iwona Marciniak
W Kołobrzegu obchody kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się po godz. 8.41 przy grobie posła Sebastiana Karpiniuka. Był jedną z ofiar katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Na pokładzie prezydenckiego samolotu lecącego na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, znajdowało się 96 osób, w tym prezydencka para, Lech i Maria Kaczyńscy.

- W przeddzień lotu do Katynia byłam u Sebastiana - powiedziała wspominając partyjnego kolegę Anna Sztark. - Okazało się, że gdzieś się zgubił jego paszport.

Ale dokument dość szybko się znalazł. - Mówił, że w zasadzie boi się lecieć, ale wykonuje testament swojego dziadka, patrioty - dodała Anna Sztark.

- Rok później, wraz z tatą polecieliśmy do Smoleńska i dopełniliśmy tego zadania, które postawił sobie Sebastian.

Wśród zebranych na uroczystości byli nie tylko przyjaciele, znajomi czy koledzy partyjni Sebastiana Karpiniuka, z posłem Markiem Hokiem i senatorem Januszem Gromkiem włącznie. Wieniec złożył również obecny tu co roku poseł PiS Czesław Hoc, któremu towarzyszył radny sejmiku Henryk Carewicz.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wieniec złożył Paweł Michalak, dyrektor koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Wprost z cmentarza część osób przejechała na Skwer Pionierów w centrum miasta, gdzie przy Dębach Katyńskich wspominano pomordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Kołobrzeskie dęby upamiętniają: kapitana Stefana Michałowskiego, porucznika Maksymiliana Zagierskiego, aspiranta Policji Państwowej Mariana Sobolewskiego, aspiranta Policji Państwowej Wincentego Adamskiego, aspiranta Policji Państwowej Bolesława Karnatela, podkomisarza Straży Granicznej Stanisława Przybylaka, posterunkowego Policji Państwowej Stefana Rusinkiewicza, kapitana Bolesława Bylczyńskiego herbu Dęboróg, porucznika Witolda Mackiewicza, kapitana Adama Kowalczyka, przodownika Policji Państwowej Antoniego Cabana.

Nim zebrani zapalili znicze przy drzewkach, głos zabrała Wanda Przybylska, reprezentująca Rodziny Katyńskie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera