MKTG SR - pasek na kartach artykułów

22 filmy i prawie 2 tysiące widzów podczas festiwalu w Darłowie

Wojciech Kulig
W niedzielę zakończył się 18. Festiwal Filmów Skandynawskich. Przez cztery dni widzowie obejrzeli 22 projekcje, w tym 8 filmów dla dzieci i młodzieży. W ciągu 4 dni trwania festiwal zgromadził łącznie 1 769 widzów.

Zakończenie 18. FFS przypadło w 7. rocznicę zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utøya, w dzień, który Rada Europy uznała Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści.

Najmłodszą widownię festiwalu w największej liczbie widzów zgromadził film z 1979 roku, do którego scenariusz napisała sama Astrid Lindgren pt.: Madika z Czerwcowego Wzgórza ( 191 widzów). Dodatkową atrakcją dla młodej publiczności było krótkie kalendarium na temat historii klocków Lego zaprezentowane tuż przed projekcją filmu z 2017 roku pt. Lego Ninjago: Film oraz przedpremierowe Stateczek Eliasz (polska premiera odbędzie się 7 września 2018 roku).

Emocje wzbudził również film pt. Niesamowita historia Wielkiej Gruszki (polska premiera planowana jest na dzień 17 sierpnia 2018 r) Filmem, który najliczniej zgromadził pełnoletnią widownię była produkcja pt. W cieniu drzewa (181 widzów). Ten islandzki komediodramat opowiada o zwaśnionych sąsiadach. - Są to dwa małżeństwa, jedno drzewo i sąsiedzki konflikt, który doprowadza do nieoczekiwanych sytuacji, kiedy wszystkim puszczają nerwy, a niezwykle dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem - piszą o filmie recenzenci.

- Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Człowiek i Miejsce, któremu towarzyszyła wystawa fotografii Carstena Egevanga „Grenlandia, czyli Kalaallit Nunaat”, pochodząca z zasobów Duńskiego Instytutu Kultury. Obrazy duńskiego biologa to świadectwo tradycji, która spotyka się dzisiaj z nowoczesnością - mówi nam Magdalena Cichocka z Darłowskiego Ośrodka Kultury im. Leopolda Tyrmanda.Wystawa tworzyła wyjątkową relację, jaką kreuje człowiek i środowisko, w którym żyje. Niezwykłą projekcją był jedyny film dokumentalny prezentowany w technologii 3D pt. Świątynie Kultury.

Trzeba podkreślić, że tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Finlandii, Szwecji i Norwegii. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje był wolny. Przedsięwzięcie realizowane zostało przy wsparciu finansowym programu Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!