7 sprawdzonych sposobów na poprawę zdolności kredytowej

Materiał informacyjny Rankomat.pl
Zdolność kredytowa ma ogromne znaczenie na etapie starania się o wsparcie finansowe. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby poprawić swój wizerunek w oczach banku. Jakie działania wpłyną korzystnie na zdolność kredytową potencjalnego klienta i zwiększą szanse na pożyczenie pieniędzy? Sprawdź!

1. Uporządkowanie finansów
Duży wpływ na ocenę zdolności kredytowej ma nie tylko wysokość uzyskiwanych zarobków. Istotne są również koszty wynikające z comiesięcznych zobowiązań finansowych. W ich skład wchodzą zarówno wydatki na czynsz czy rachunki, jak i należności za zaciągnięte do tej pory zobowiązania. Dobrym sposobem na poprawę swojej sytuacji materialnej w oczach banku może być np. zamknięcie niepotrzebnych kart kredytowych i limitów w koncie. Dobrze, jeśli uda się uregulować należności za niewielkie pożyczki gotówkowe czy płatności ratalne. Każde dodatkowe zobowiązanie negatywnie wpływa na zdolność kredytową i powoduje obniżenie comiesięcznego dochodu.

2. Skonsolidowanie zadłużenia
W czasie porządkowania finansów warto rozważyć konsolidację zadłużeń. Połączenie dotychczasowych zobowiązań w jedno przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty pozwala niekiedy poprawić zdolność kredytową. Jest to możliwe dzięki obniżeniu sumy miesięcznych wydatków. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie rozciągnie w czasie naliczanie odsetek i przyczyni się do zwiększenia całkowitego kosztu kredytu.

3. Zdobycie odpowiedniego zatrudnienia
Podczas oceniania zdolności kredytowej banki zwracają dużą uwagę na rodzaj zatrudnienia. Znaczenie mają zarówno stabilność dochodów, jak i ich wysokość oraz ciągłość. Najlepiej postrzegane są osoby pracujące na umowę o pracę, nieco gorzej — na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się o stałe zatrudnienie i jak najwyższe dochody.
Banki akceptują również wnioski kredytowe składane przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W takiej sytuacji wymagana jest jednak odpowiednio długa obecność firmy na rynku, przez co najmniej 12 miesięcy lub więcej. Ponadto taki wnioskodawca musi wykazywać odpowiednio wysokie i regularne dochody. Nie może też mieć żadnych nieuregulowanych należności wobec urzędu skarbowego, ZUS-u czy innych podmiotów. Przedsiębiorcy często muszą też przedstawiać znacznie więcej dokumentów niż np. osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę (np. ewidencję środków trwałych i stawek amortyzacyjnych, księgę przychodów i rozchodów czy wyciąg z rachunku i zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS i US).

4. Konsultacja z doradcą kredytowym
Rozmowa z doradcą kredytowym „zda egzamin” zwłaszcza przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy. Doświadczony specjalista finansowy pomoże w oszacowaniu aktualnej zdolności kredytowej i podpowie, które działania wpłyną korzystnie na opinię kredytodawcy. Dzięki znajomości aktualnej sytuacji rynkowej zasugeruje najlepsze oferty dostosowane do możliwości i wymagań danego klienta. Przed spotkaniem z doradcą możesz zorientować się w aktualnych warunkach kredytowania na stronie: https://finanse.rankomat.pl/.

5. Skorzystanie z oferty kredytodawcy
Jeśli chcesz skorzystać z oferty kredytowej konkretnego banku, odpowiednio wcześnie rozpocznij z nim współpracę. Może ona polegać np. na założeniu konta osobistego i zapewnianiu regularnych wpływów na rachunek. Jako stały klient danej instytucji możesz liczyć na uproszczenie procedur niezbędnych do pozyskania funduszy czy uzyskanie korzystniejszej propozycji finansowania. Pamiętaj jednak, że przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania, warto porównać propozycje różnych banków. Pomoże Ci w tym ranking kredytów gotówkowych dostępny na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

6. Dbałość o zabezpieczenie kredytu
W niektórych sytuacjach do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie spłaty. W zależności od rodzaju finansowania mogą to być hipoteka, zastaw ogólny, kaucja, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy blokada środków na koncie. Przed staraniem się o finansowanie dobrze jest zorientować się, które składniki majątku mogą być pomocne w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

7. Zgromadzenie odpowiedniego wkładu własnego
Zgromadzenie odpowiedniej ilości kapitału ma szczególne znaczenie dla osób chcących starać się o finansowanie zakupu domu lub mieszkania w ramach kredytu hipotecznego. Rekomendacja S ustanowiona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) zobowiązuje kredytobiorców do wniesienia wkładu własnego o wartości 20% ceny nieruchomości. Niektóre oferty przewidują możliwość obniżenia tej stawki do 10%, jednak przy uwzględnieniu dodatkowego ubezpieczenia spłaty. Co do zasady im więcej zebranych pieniędzy, tym lepiej. Odpowiednio duży wkład własny pozwala na obniżenie całkowitego kosztu kredytu i poprawę wiarygodności w oczach banku. Atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!