MKTG SR - pasek na kartach artykułów

78 lat historii naszej "Dwunastki" w wyjątkowej galerii zdjęć. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana obchodziła urodziny!

Marek Jaszczyński
Historia powstania „Dwunastki” jest ściśle związana z rozwojem i organizacją Wojska Polskiego w końcowym okresie II wojny światowej, gdy Naczelny Dowódca Wojska Polskiego wydał rozkaz Nr 058/Org. z 15 marca 1945 r. nakazujący sformowanie 12 Dywizji Piechoty. Na miejsce tworzenia dywizji wyznaczono Poznań, Gniezno i Biedrusko, a od pańdziernika 1945 r. formowane jednostki stacjonowały już w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Na przełomie lat 1957-1958 12 Dywizję Piechoty przekształcono w 12 Dywizję Zmechanizowaną
Historia powstania „Dwunastki” jest ściśle związana z rozwojem i organizacją Wojska Polskiego w końcowym okresie II wojny światowej, gdy Naczelny Dowódca Wojska Polskiego wydał rozkaz Nr 058/Org. z 15 marca 1945 r. nakazujący sformowanie 12 Dywizji Piechoty. Na miejsce tworzenia dywizji wyznaczono Poznań, Gniezno i Biedrusko, a od pańdziernika 1945 r. formowane jednostki stacjonowały już w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Na przełomie lat 1957-1958 12 Dywizję Piechoty przekształcono w 12 Dywizję Zmechanizowaną Klub 12 SDZ, Archiwum 12 SDZ
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana imienia Bolesława Krzywoustego obchodziła niedawno swoje święto. Z tej okazji przygotowaliśmy galerię zdjęć.

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana przede wszystkim kultywuje tradycje 6 Dywizji Strzelców Polskich generała broni Józefa Hallera, która w dniu 28 czerwca 1919 r. podczas wojny polsko – ukraińskiej przełamała front pod Złoczowem i zmusiła siły przeciwnika do odwrotu. Jako wyraz uznania i szacunku dla żołnierzy generała Hallera dzień ten ustanowiono dniem dorocznego święta 12 Dywizji.

Na początku 1945 r. został przyjęty plan rozwoju Wojska Polskiego. W ramach jego realizacji Naczelny Dowódca Wojska Polskiego wydał rozkaz Nr 058/Org. z dnia 15 marca (do 2008 roku była to oficjalna data Święta 12 Dywizji Zmechanizowanej) nakazujący sformowanie 12 Dywizji Piechoty.

W 1957 r. przeformowano 12 Dywizję Piechoty w 12 Dywizję Zmechanizowaną i w tym czasie w jej skład wchodziło 16 jednostek wojskowych. "Dwunastka" przechodziła wielokrotnie różne reorganizacje, ale nadal jest najsilniejszym związkiem taktycznym w północno-zachodniej części Polski. Mając bogate doświadczenie współpracy z armią niemiecką i duńską praktycznie jako pierwsza z Wojska Polskiego, weszła do NATO.

Największym do tej pory wyzwaniem dla „Dwunastki” było w 2003 r. sformowanie I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku w ramach międzynarodowej operacji „Iracka Wolność”. Oprócz tej, 12 Dywizja sformowała jeszcze VI i X zmianę do Iraku, a także III, IV i XII zmianę PKW Afganistan. Podczas tych zadań misyjnych łącznie zginęło 6 żołnierzy dywizji, a 52 zostało rannych.

Po wielu zmianach organizacyjnych na przestrzeni lat 12 Dywizję tworzą następujące jednostki wojskowe:

  • Dowództwo 12 Dywizji Zmechanizowanej (Szczecin);
  • 2 Brygada Zmechanizowana (Złocieniec, Czarne, Oleszno);
  • 7 Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk, Lębork, Trzebiatów);
  • 12 Brygada Zmechanizowana (Szczecin, Stargard, Choszczno);
  • 5 pułk artylerii (Sulechów);
  • 8 pułk przeciwlotniczy (Koszalin);
  • 8 batalion remontowy (Kołobrzeg);
  • 12 batalion dowodzenia (Szczecin).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 78 lat historii naszej "Dwunastki" w wyjątkowej galerii zdjęć. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana obchodziła urodziny! - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński