Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9. Forum Samorządowe w Kołobrzegu. Dwa dni debat

Iwona Marciniak [email protected]
– Skuteczne zarządzanie finansami, to jedno z odwiecznych wyzwań dla samorządów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
– Skuteczne zarządzanie finansami, to jedno z odwiecznych wyzwań dla samorządów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Archiwum
W poniedziałek w Kołobrzegu rozpoczyna się 9. Forum Samorządowe. Dwa dni debat o tym, jak rozwijać się gospodarczo, umiejętnie sięgać po pomoc i nie utonąć w długach.

Dwudniowa konferencja, na którą zjadą samorządowcy z całego kraju i goście z zagranicy, po raz pierwszy odbędzie się w Kołobrzegu, w Hotelu Aquarius Spa.

Dotąd wszystkie edycje tego spotkania organizowanego przez Urząd Marszałkowski odbywały się w Szczecinie. Co roku na forum zjeżdżają przedstawiciele wszystkich szczebli administracji publicznej, naukowcy, zwłaszcza ekonomiści, politycy. Jak zwykle wśród gości będą też reprezentanci państw Unii Europejskiej z basenu Morza Bałtyckiego, Europy Południowej i Wschodniej. Tym razem konferencji przyświeca hasło: "Wzrost i rozwój potencjału Europy poprzez inwestycyjną i konkurencyjną gospodarkę regionów".

- Skuteczne zarządzanie finansami, to jedno z odwiecznych wyzwań dla samorządów - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Szczególnie teraz, gdy musimy dobrze przygotować się do nowej perspektywy unijnej 2014 -2020, żeby jak najlepiej wydać przyszłe pieniądze z UE. Samorządy muszą bardzo ostrożnie się zadłużać, żeby w kolejnych latach nie zabrakło pieniędzy na wkłady własne do przyszłych przedsięwzięć realizowanych przy udziale funduszy europejskich. Samorządy - jak sama nazwa wskazuje - same się rządzą. Nie ma żadnych zależności między poszczególnymi stopniami samorządów, każdy z nas ma swój budżet i swoje wyzwania. Dlatego tak ważne jest, aby w jak najszerszym, międzynarodowym gronie wymieniać się doświadczeniami i podpatrywać dobre praktyki. To najlepszy sposób na unikanie błędów na "swoim podwórku".

W ubiegłym roku w forum wzięło udział ok. 300 osób. Tym razem ma być podobnie. Panele dyskusyjne podzielono tematycznie. Pierwszy poświęcony będzie podnoszeniu atrakcyjności regionów i wykorzystaniu ich potencjału. Kolejny ma być poświęcony wymianie pomysłów i doświadczeń na temat sposobów na przyspieszenie wzrostu i rozwoju w Europie, czyli znalezienie najkrótszej drogi między polityką i planowaniem, przez tworzenie konkretnych projektów do osiągnięcia jak najszybszych wyników.

Drugiego dnia tematami wiodącymi będą: specjalizacja regionalna i to co spędza sen z powiek większości samorzadowców: finansowanie inwestycji gdy trudno dopiąć i tak już obciążone budżety. Mowa będzie o kredytach, zarządzaniu długami itp.

Zaproszenia na forum przyjęli m.in.:
Jacek Protasiewicz - wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego,
Ilona Antoniszyn-Klik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki,
Rhodri Glyn Thomas - członek Komitetu Regionów,
Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska,
prof. Witold Orłowski - Główny Doradca Ekonomiczny w PricewaterhouseCoopers Polska, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP,
Lukas Beglinger - Ambasador Szwajcarii w Rzeczypospolitej Polskiej,
prof. Dariusz Rosati - poseł, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty