Łukasz Konstanty
Rafael Nadal zakończył udział w turnieju ATP w Brisbane na ćwierćfinale. W piątek przegrał z Australijczykiem Jordanem Thompsonem 7:5, 6:7 (6-8), 3:6. Była to pierwsza impreza tego cyklu hiszpańskiego tenisisty po blisko rocznej przerwie spowodowanej kontuzją.

Rafael Nadal przegrał w ćwierćfinale w Brisbane

Walka między byłym liderem światowego rankingu a Australijczykiem była wyrównana w pierwszych dwóch setach. Hiszpan miał nawet trzy piłki meczowe, nie wykorzystał jednak żadnej z nich. Później poprosił o przerwę medyczną, ale nie zdołał już odwrócić losów spotkania. Jedno przełamanie w trzeciej odsłonie dało zwycięstwo 55. na liście ATP Thompsonowi. O finał Australijczyk powalczy z rozstawionym z dwójką Bułgarem Grigorem Dimitrowem.

Poprzednim turniejem Nadala był ubiegłoroczny Australian Open. 18 stycznia 2023 przegrał z Amerykaninem Mackenzie McDonaldem w drugiej rundzie. Później 37-letni obecnie tenisista z powodu kontuzji biodra pauzował niemal cały rok, wskutek czego spadł na 672. miejsce w rankingu ATP. W najnowszym notowaniu najprawdopodobniej zanotuje spory, o ponad 200 miejsc, awans.

Rafael Nadal nie wystąpi w Australian Open?

Kłopoty zdrowotne, które ujawniły się podczas piątkowego pojedynku w Brisbane stawiają pod znakiem zapytania występ Hiszpana podczas zbliżającego się wielkoszlemowego turnieju Australian Open. W najbliższym czasie powinniśmy otrzymać odpowiedź na pytanie, jak poważne są problemy, które dotknęły Hiszpana.

Nadal to 22-krotny triumfator wielkoszlemowych turniejów. W Melbourne wygrywał zaledwie dwa razy - w 2009 i 2022 roku. Przed dwoma laty w finale ograł Daniiła Miedwiediewa. Ostatnie zwycięstwo w jednym z czterech najważniejszych tenisowych turniejów w sezonie odniósł w czerwcu 2022 roku, kiedy to okazał się najlepszy w Paryżu (French Open).

Tegoroczny wielkoszlemowy Australian Open odbędzie się w dniach 14-24 stycznia. Pewne miejsce w turnieju głównym mają Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch i Hubert Hurkacz, z kolei w kwalifikacjach wystartuje Katarzyna Kawa.