Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda zapowiada wielkie zmiany w systemie planowana obronnego w państwie. Prezydencka inicjatywa trafi do Sejmu

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
Prezydent Andrzej Duda poinformował o uruchomieniu procesu wdrożenia kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie. Jak zapowiedział, w najbliższych dniach projekt, jako prezydencka inicjatywa, trafi do Sejmu.

Spis treści

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak biorą udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP w podwarszawskim Legionowie. Odprawa odbywa się w przeddzień szczytu NATO w Wilnie.

- Ostatnie kilkanaście miesięcy, to czas głębokiej analizy przebiegu wojny na Ukrainie, oceny polskich rozwiązań legislacyjnych dotyczących kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz przeprowadzania szeregu ćwiczeń, w które zaangażowane były cywilne, jak i wojskowe instytucje - mówił prezydent Duda, zwracając się do kadry kierowniczej sił zbrojnych.

Jak zaznaczył, analiza obejmowała także sytuacje kryzysowe na naszym terytorium, "jak choćby upadek rakiety w Przewodowie".

Prezydent chce rewolucji w planowaniu obronnym w Polsce. Co się zmieni?

Prezydent zapowiedział wielkie zmiany w planowaniu obronnym w państwie.

- Na podstawie zgromadzonych wniosków i doświadczeń, zostanie uruchomiony proces wdrożenia na poziomie ustawowym kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie - poinformował.

- Celem tych przyszłych zmian będzie wzmocnienie koordynacji władz politycznych oraz wojskowych w planowaniu obronnym, zarówno podczas pokoju, jak i podczas potencjalnego kryzysu; zwiększenie szybkości podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych; wzmocnienie systemu obronnego w sytuacji zagrożeń o charakterze hybrydowym i podprogowym, które dziś są niestety realizowane przez Federację Rosyjską - wyjaśnił Andrzej Duda.

Zmiany w planowaniu obronności. Prezydent złoży w Sejmie projekt ustawy

Jak poinformował, "w najbliższych dniach, jako prezydencka inicjatywa, do Sejmu skierowany zostanie stosowny projekt ustawy".

- Projekt przygotowany został w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z MON. Traktuję go jako szczególnie pilny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i mam nadzieję na jego szybkie przyjęcie. Jego założenia zostaną także przedstawione już w niedługim czasie - mówił prezydent Duda.

Bomba atomowa bliżej polskiej granicy? "Rosja wchodzi na ścieżkę eskalacji jądrowej"

Prezydent Duda odniósł się również do gróźb przesunięcia taktycznej broni jądrowej na Białoruś. Jak podkreślił, traktowane są one z "najwyższą powagą". Kwestia ta ma zostać poruszona na jutrzejszym szczycie NATO.

- Decyzja ta wraz z agresywną retoryką, groźbą zamachu na Zaporoską Elektrownię Atomową, wypowiedzeniem traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych i zawieszeniem udziału w traktacie o redukcji strategicznej broni ofensywnej - trzeba to sobie jasno powiedzieć - jest wejściem Rosji na ścieżkę eskalacji jądrowej i przekreśleniem dekad budowania mechanizmów kontroli i nieproliferacji - mówił prezydent.

- Niepokoją nas także sygnały o możliwej aktywności Grupy Wagnera prowadzonej być może w przyszłości również z terytorium Białorusi - dodał.

- Na jutrzejszym szczycie NATO z Warszawy popłynie silny sygnał. Sygnał, że polityka rosyjska posługująca się groźbami eskalacji jądrowej przeciwko państwom NATO nie może pozostać bez odpowiedzi - zapowiedział Andrzej Duda.

Premier o "kordonie bezpieczeństwa" wobec Rosji

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia podkreślał konieczność jak najszybszego opracowania planu przystąpienia Ukrainy do NATO. Mówił również, że ważne jest aby wszystkie państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego inwestowały w swoje siły zbrojne.

- Nie chcemy wojny, ale chcemy pokoju, który jest ubezpieczany poprzez silną armię. Do tego dążymy, do tego namawiamy naszych partnerów z NATO. Cieszę się, że ten północnoatlantycki olbrzym się przebudził, że Polska jako kraj jednocześnie proeuropejski i proamerykański jest tym zwornikiem transatlantyckim - powiedział premier Morawiecki.

Premier ocenił, że rosyjskie zagrożenie wymaga konkretnej odpowiedzi.

- Neoliberalny świat posypał się jak domek z kart, a wyobrażenia dotyczące kształtowania poszczególnych realiów budżetowych, politycznych i geopolitycznych zmieniły się zasadniczo – stwierdził.

- Jak mało kto zdajemy sobie sprawę z tego, że aby żyć w bezpiecznym świecie musimy wobec naszego agresywnego sąsiada, jakim jest Rosja, zastosować kordon. Kordon bezpieczeństwa ciągnący się od Skandynawii aż po Bałkany z bardzo szybką akcesją Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, w roli ważnego partnera w rejonie Morza Bałtyckiego – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Duda zapowiada wielkie zmiany w systemie planowana obronnego w państwie. Prezydencka inicjatywa trafi do Sejmu - Portal i.pl