Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Koszalinie. Muzycznie, festiwalowo i jubileuszowo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Archiwum Państwowe w Koszalinie. Muzycznie, festiwalowo i jubileuszowo
Archiwum Państwowe w Koszalinie. Muzycznie, festiwalowo i jubileuszowo Natalia Sala
Za nami drugi koncert w ramach kolejnej, 9. już, edycji Good Vibe Festival w Koszalinie. Ale to nie jedyna atrakcja na dziedzińcu miejscowego Archiwum Państwowego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wydarzenie połączono bowiem z obchodami 60. rocznicy powstania koszalińskiego archiwum, otwarciem wystawy związanej z zespołami muzycznymi, a co więcej, nasz redakcyjny kolega, Mariusz Rodziewicz, otrzymał medal i specjalne wyróżnienie.

- To wyróżnienie to efekt mojej kilkuletniej współpracy z Archiwum Państwowym w Koszalinie, związanej głównie z przekazywaniem zbiorów, nagrań oraz wymiany informacji i kontaktów - powiedział Rodziewicz. - Stety, albo niestety, ale Archiwum ma przeze mnie dużo pracy. Zaczęło się niewinnie. Chciałem, by koszalińskie rockowe piosenki nie odeszły w niepamięć. Udało się też kilka lat temu zorganizować wystawę na ten temat podczas Nocy Archiwów. Cieszę się, że ta współpraca dalej się rozwija. Pomagam w kontaktach z innymi muzykami z Koszalina i nie tylko. Udało się przekazać m.in. zbiór nagrań ze studenckiego radia Politechniki Koszalińskiej, a także bogaty zbiór zdjęć Krzysztofa Sokołowa. I na tym nie koniec. Usłyszałem od zaprzyjaźnionych zespołów, że mają oni w szufladach pochowane różne nagrania, które - mam nadzieję - w przyszłości zostaną przekazane i skatalogowane w Archiwum - podsumował Rodziewicz.

- Spotykamy się tutaj z okazji jubileuszu 60-lecia Archiwum Państwowego w Koszalinie - powiedziała Katarzyna Królczyk, dyrektorka koszalińskiej placówki. - By w sposób szczególny uczcić to wydarzenie, nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Nauka dla Środowiska i zorganizowaliśmy jeden z koncertów w ramach Good Vibe Festival. Ten koncert przyciągnie do nas wielu młodych ludzi. Chcieliśmy też dodać coś od siebie, więc przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję wystawę, która pozostaje w tematyce muzycznej. Można będzie ją zobaczyć na dziedzińcu w godzinach pracy Archiwum. Przybliża koszalińską scenę muzyczną. Można zapoznać się z historią takich zespołów jak Mr. Zoob, Ten Dollars i Gdzie Cikwiaty. Tu ogromne podziękowania dla naszych darczyńców, członków zespołów, którzy przekazywali nam bezcenne materiały do naszego zasobu. Wystawą chcemy pokazać, że to nie tylko stare dokumenty, ale może to być też w miarę współczesna dokumentacja, np. wycinki prasowe. Wydarzenia jubileuszowe toczą się w zasadzie od początku roku. Jednym z nich jest ten koncert i otwarcie wystawy, a na październik zaplanowaliśmy w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej prezentację publikacji pt. "(Nie)znane Twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma" - dodała Królczyk.

Przechodząc zaś do samego koncertu (tu zaznaczmy, że pomysłodawcą i organizatorem Good Vibe Festival jest Mateusz Prus), w sobotni wieczór w rytmie głównie hip-hopu na scenie publiczność rozgrzewali Szpilersi i Tragarze. Szpilersi to krakowska grupa występująca od 2012 roku. Tragarze zaś zadebiutowali pod koniec 2017 roku. Liderami szczecińskiego zespołu są Chillu i Przemek Kazaniecki. W niedzielę 29 sierpnia na parkingu na dachu CH Forum wystąpi Lua Preta. Tym razem dominować będzie muzyka elektroniczna połączona z afrykańskimi brzmieniami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera