Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Belgowie ugościli burmistrza Klimowicza

Rafał Nagórski [email protected]
fot. www.arkadiuszklimowicz.pl
Dwa dni w Belgii na koszt i zaproszenie firmy, która wygrała przetarg na kupno miejskiej ziemi, spędziła delegacja z ratusza. - Sprawdzaliśmy wiarygodność inwestora - wyjaśnia burmistrz.

Zaproszenie do Darłowa wysłał belgijski deweloper - firma POC Partners, która wygrała kilka miesięcy temu głośny przetarg na zakup ziemi przy Hydrobudowie w Darłówku Zachodnim, oferując wówczas cenę 12,5 mln złotych netto.

- Firma ta jeszcze przed przetargiem zachęcała nas do wizyty w Belgii, byśmy na własne oczy zobaczyli, z jakim rozmachem prowadzi tam inwestycje - mówi burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. - Jednak żeby uniknąć posądzeń o stronniczość, wówczas odmawialiśmy. Teraz jednak nie widzę nic złego w kontakcie z przyszłym inwestorem. Tym bardziej, że jest już po przetargu - podkreśla burmistrz Klimowicz.

Do belgijskiego miasta Newport oprócz burmistrza pojechała jego zastępca Elżbieta Karlińska, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Grosz i przewodniczący komisji planowania Czesław Woźniak.
- Na własne oczy mogliśmy się przekonać, że mimo kryzysu zwycięzca darłowskiego przetargu stawia na tamtejszym wybrzeżu imponujące apartamentowce. Podobne mają powstać w Darłowie - mówią przedstawiciele delegacji. - Oprócz mieszkań na półtorahektarowej działce staną też lokale usługowe, dostępna dla wszystkich promenada i podziemny parking.

Na razie jednak inwestycja nie rusza, a miasto nie wzbogaciło się na największym od lat przetargu. Belgijski inwestor wpłaci bowiem pieniądze na konto miasta dopiero w momencie, gdy darłowski samorząd zmieni plan zagospodarowania przestrzennego dla wspomnianej działki (to był jeden z warunków przetargu). A to według zapewnień burmistrza nastąpi najprawdopodobniej w grudniu tego roku.
- Warto jednak podkreślić, że przedstawiciele POC Partners zaproponowali, że za darmo opracują dla 30 hektarów ziemi wokół "Patelni", jak i dla obszaru całego miasta, koncepcję architektoniczno-urbanistyczną na swój koszt. To dla nas niewątpliwy zysk, bo musielibyśmy wydać na to około miliona euro - powiedział burmistrz Klimowicz.

Do przetargu na zakup ziemi przy Hydrobudowie stawała też druga belgijska firma, która oferowała niższą cenę niż POC Partners. Przegrani w tym przetargu stanęli jednak do rywalizacji o teren przy ulicy Słowiańskiej. 16 października mają podpisać w tej sprawie akt notarialny i przelać na konto miasta kwotę 2 milionów złotych.

Podyskutuj na forum.gk24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera