MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny pieszy, czyli działania prewencyjne koszalińskiej drogówki

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
Wideo
od 7 lat
Funkcjonariusze Policji z Koszalina przeprowadzają akcję “Bezpieczny pieszy”. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i kontrola stosowania się przez kierujących pojazdami do przepisów ruchu drogowego.

Policjanci z koszalińskiej drogówki prowadzą działania "Bezpieczny Pieszy”. Prowadzone są kontrole stosowania się przez kierujących w rejonie oznakowanych przejść do obowiązujących przepisów. Do głównym priorytetów należy ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami. Funkcjonariusze przypominają, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Drogówka wytypowała kilka miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i tam prowadzą wzmożone kontrole.

W wyniku akcji trzech kierujących otrzymało mandat karny w kwocie 1500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Obowiązki pieszego

Istotną zmianą w przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Obowiązki kierowcy wobec pieszych

Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński