MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka kusi atrakcjami przed piątkowym wieczorem

(ASIA)
Pamiętacie telefony z tarczą? Chcecie zobaczyć adapter Bambino alboradio Tatry? – Zapraszamy na Noc w bibliotece w klimacie PRL-u – zachęcają Anna Marcinek-Drozdalska i Barbara Wysmyk z KBP.
Pamiętacie telefony z tarczą? Chcecie zobaczyć adapter Bambino alboradio Tatry? – Zapraszamy na Noc w bibliotece w klimacie PRL-u – zachęcają Anna Marcinek-Drozdalska i Barbara Wysmyk z KBP. Radek Koleśnik
Sentymentalna podróż dla starszych i arcyciekawa lekcja historii dla młodszych: Noc w bibliotece upłynie w tym roku pod znakiem PRL-u. Uwaga, PRL-u w dwóch znaczeniach!

Nie tylko epoki "słusznie minionej". - Skrót PRL można też rozszyfrować, jako Prasa, Regionalia, Literatura - uśmiecha się Anna Marcinek-Drozdalska, koordynatorka Nocy w Bibliotece, cieszącej się dużą popularnością imprezy Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Czwarta edycja już w najbliższy piątek od godz. 18 do 23 w siedzibie KBP przy pl. Polonii.

KBP była pierwszą biblioteką w Polsce, która wzorem nocy muzealnych zaprosiła swoich czytelników na nocne imprezowanie. Z roku na rok akcja cieszyła się coraz większym zainteresowaniem - poprzednia edycja przyciągnęła aż 1300 osób.

- Co rok imprezie przy- świeca myśl przewodnia. Były już tematy mroczne, były podróże, wreszcie uroki Ziemi Koszalińskiej. Tym razem chcemy przenieść się w czasie do epoki PRL-u i zaprezentować literaturę, muzykę, sztukę, architekturę i modę tamtych lat - wylicza Anna Marcinek-Drozdalska.

W przygotowania włączyło się wielu koszalinian. Odkurzyli albumy fotograficzne i przysłali do biblioteki zdjęcia z lat 1945-1989. Złożą się one na wystawę "Tacy byliśmy", na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto i jego mieszkańcy.

Noc w bibliotece to również gwiazdy. W piątek o godz. 19 prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek zmierzą się w "słownym starciu gigantów". Będą też promowali swoją książkę "Kiełbasa i sznurek".

Godzinę wcześniej zacznie działać ośla ławka, czyli szkolna klasa sprzed lat, gdzie będzie można m.in. nauczyć się pisać piórem i atramentem z kałamarza. Chętni będą mogli odnaleźć archiwalne wydania "Głosu" w wersji zdigitalizowanej i sprawdzić, o czym donosiła prasa w dniu ich urodzin. Będzie też coś dla melomanów - radiowiec Wincenty Stachowski zaprezentuje muzykę PRL-u. Będzie też można posłuchać wybranych utworów z płyt winylowych, które znajdują się w bibliotecznych zbiorach. Bibliotekarze przygotują też najciekawsze pozycje literackie sprzed lat, w tym poradniki, które dziś raczej bawią, choć czasem również uczą. - Odważne panie będą mogły zrobić makijaż modny w latach 80. - zapowiada Barbara Wysmyk.

Na najmłodszych czekać będą warsztaty lalkarskie i papiernicze, a na projektorze będą mogli zobaczyć dawne bajki. Chętni nauczą się tańczyć twista i rock and rolla, a kto zbierze na kartce osiem pieczątek z różnych miejsc w bibliotece, ten weźmie udział w loterii fantowej. Na deser smak wody sodowej i emocje na strzelnicy.

To wciąż nie wszystkie atrakcje, które czekać będą w KBP. Więcej na temat imprezy w najbliższych wydaniach "Głosu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!