Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Koszalinie. Kolejne pokolenie młodych czytelników czyta Fijałkowskiego

Radek Koleśnik
Dzieci same wystąpiły w roli profesorów, którzy przybliżyli koleżankom i kolegom twórczość koszalińskiego pisarza.
Dzieci same wystąpiły w roli profesorów, którzy przybliżyli koleżankom i kolegom twórczość koszalińskiego pisarza. Radek Koleśnik
W środę w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej mówiło się głównie o rycerzach, zbójcach i fantastycznych postaciach, które być może kiedyś istniały, a już na pewno istnieją w wyobraźni młodych czytelników.

To za sprawą XII Powiatowej Dziecięcej Sesji Naukowa pt. "Gracjan Bojar- Fijałkowski - bajarz pomorski".

Pisał barwnie, ze swadą i choć od 31 lat nie ma go wśród nas, jego utwory są wciąż popularne. Zajmując się dziejami Pomorza, początkowo niejako przy okazji, zafascynowany słowiańską przeszłością tego obszaru, podjął wątki religijno-kulturowe, co zaowocowało wieloma książkami z legendami i podaniami. Jego zbiory legend doczekały się kilkunastu wydań. "Wróżba Swantewita", "Szczęście pod jaskółczym gniazdem", czy "Legendy koszalińskiego grodu" - wciąż cieszą się dużą poczytnością wśród małych czytelników. - Powinniśmy znać twórczość lokalnego pisarza, bo umiejscowił wiele ze swych opowieści właśnie tu, gdzie mieszkamy - podkreśliła Natalia Marczak, czytelniczka biblioteki w Tymieniu. Jej koleżanka Wiktoria Paguła dodała: - Warto czytać baśnie i legendy, bo pozwalają one przenieść się na kilka chwil do świata, w którym wszystko jest możliwe!

Spotkaniu z młodymi czytelnikami z gminnych bibliotek całego powiatu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najładniejsze ilustracje do przeczytanych legend Gracjana Bojara-Fijałkowskiego. Nadesłane prace złożyły się na wystawę, którą w KBP przy pl. Polonii 1 można będzie oglądać do środy, 22 kwietnia.

Bojar-Fijałkowski jako pisarz debiutował w 1961 roku zbiorem opowiadań historycznych o ziemi koszalińskiej "Morze szumi jak dawniej". W 1977 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!