Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteki w drugim roku pandemii śmielej otwierały się dla czytelników

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Rok 2021 był drugim rokiem pandemii Covid-19. Reżim sanitarny wpłynął na sposób funkcjonowania bibliotek, ale książki, również te biblioteczne, w wersjach cyfrowych i drukowanych, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników.
Rok 2021 był drugim rokiem pandemii Covid-19. Reżim sanitarny wpłynął na sposób funkcjonowania bibliotek, ale książki, również te biblioteczne, w wersjach cyfrowych i drukowanych, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. archiwum
Większa liczba odwiedzin, wypożyczeń i imprez, a do tego nowe książki. Koszalińska Biblioteka Publiczna podsumowała działanie bibliotek gminnych w powiecie koszalińskim w 2021 roku.

Rok 2021 był drugim rokiem pandemii Covid-19. Reżim sanitarny wpłynął na sposób funkcjonowania bibliotek, ale książki, również te biblioteczne, w wersjach cyfrowych i drukowanych, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Na terenie powiatu koszalińskiego korzystali oni ze zbiorów 4 bibliotek gminnych, 4 miejsko-gminnych i 20 filii bibliotecznych. Działalność sieci uzupełniło 12 punktów bibliotecznych - 7 w gm. Sianów, 4 w gm. Biesiekierz i 1 w gm. Bobolice.

W ubiegłym roku w bibliotekach w gminach Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno przybyło ponad 8,6 tys. książek. Największym księgozbiorem może się pochwalić Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Sianowie – to 43 tys. 745 książek. Drugie miejsce zajmuje Biesiekierz (ponad 33,5 tys.), a trzecie Polanów (ponad 32 tys.).

– Takie możliwości daje nam z jednej strony polityka samorządu, który jest szczególnie wrażliwy na potrzeby kulturalne mieszkańców, z drugiej zaś to efekt połączenia dwóch instytucji – Centrum Kultury i biblioteki – wskazuje Aleksandra Kowalczyk, dyrektorka CKiBP w Sianowie.

– Choć początkowo wiele osób obawiało się tego pomysłu, pozwala on bardzo elastycznie tworzyć budżet. Jeśli z organizacji jakiegoś wydarzenia kulturalnego zostaną wolne środki, choćby 200 czy 500 zł, możemy przeznaczy je na zakup książek. A czytelnicy mają mnóstwo życzeń!

Biblioteki nie mogą istnieć bez czytelników. Jak wiele osób odwiedza je w powiecie? W 2021 roku biblioteki zarejestrowały łącznie 10 tys. 959 czytelników, o 55 mniej niż w 2020 roku. Jednocześnie w całym powiecie zanotowano duży wzrost ogólnej liczby wypożyczeń zbiorów – aż o 32 tys. 228 jednostek inwentarzowych. Na stu mieszkańców najwięcej czytelników jest w Sianowie – 29 osób. Drugie miejsce zajmuje Mielno (22), a trzecie Biesiekierz i Polanów (po 17).

- To efekt pracy filii i punktów bibliotecznych. Sołtysi przygotowują dla mieszkańców skrzynie z książkami i regularnie wymieniają w nich tytuły – mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektorka sianowskiej biblioteki.

– W Sianowie rodzice, którzy przywożą dzieci na zajęcia do Centrum Kultury, mogą sami wyszukać coś ciekawego na naszych półkach. Spędzają czas w bibliotecznym fotelu, a kilka osób rozsmakowało w literaturze tak bardzo, że dołączyły do Dyskusyjnego Klubu Książki.

Po biblioteczne zbory najczęściej sięgają dzieci w młodszym wieku szkolnym - 23 proc. wypożyczających ma od 6 do 12 lat. Osoby w wieku 25-44 lata stanowią 20 proc. czytelników, a po 60. roku życia – 16 proc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera