Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bój o Kołobrzeg. Prawie prawdziwa bitwa

Iwona Marciniak [email protected]
Bój o Kołobrzeg - tak wyglądała impreza rok temu.
Bój o Kołobrzeg - tak wyglądała impreza rok temu. Michał Świderski
W sobotę w starciu po jednej stronie staną zdobywający miasto żołnierze polscy, po drugiej niemieccy. Do tego pojazdy bojowe, działa, karabiny i miotacze ognia.

Ponadgodzinny, sobotni spektakl historyczny upamiętni 65. rocznicę zakończenia walk o Kołobrzeg. Rozpocznie się w południe przy ul. Bohaterów Westerplatte i znów ma szansę stać się wielkim magnesem nie tylko dla pasjonatów historii i wielbicieli militariów.

Liczbą aktorów "Bój o Kołobrzeg" przebije ubiegłoroczną inscenizację. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Paweł Pawłowski, wydarzenie to znów trafi do najważniejszych środków przekazu. - W spektaklu weźmie udział ponad 250 członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski - podkreśla organizator imprezy.

Tym razem sceną bitwy będzie nie port, a park nadmorski. Z wysokości dwóch trybun znacznie lepszy niż rok temu widok na "plac boju" będą mieć kombatanci walk o miasto, którym organizatorzy zadedykowali jutrzejsze widowisko.
Wśród rekwizytów będzie pancerfaust, działko 45 mm, dwa pojazdy SU76, samochody GAZ i motocykle.

Jak podkreśla autor scenariusza bitwy - spektaklu, Maciej Pawłowski z Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Muzeum Wojskowym w Drzonowie, obejrzymy fabularyzowaną opowieść, będącą wariacją na temat krwawych wydarzeń, które 65. lat temu rozegrały się tu naprawdę. Jej finałem będzie wzruszająca scena na plaży, zwieńczona wbiciem polskiej flagi w dno polskiego Bałtyku.

Inaczej niż rok temu, zakończenie bitwy nie będzie jednocześnie zakończeniem spotkania z aktorami inscenizacji. Tuż po "zdobyciu Kołobrzegu" rozpocznie się Piknik Historyczny pod nazwą "Otwarte muzeum techniki".

- Będzie to wyśmienita okazja do przyjrzenia się z bliska nie tylko wszystkim biorącym udział w spektaklu postaciom, ale i pojazdom - zapowiada Paweł Pawłowski. - Dodatkową atrakcją będą DODGE Wc51 i dwa jeepy Willys, które podobnie jak motocykle i GAZ-y 69, przyjadą do nas w ramach Rajdu Zaślubin, który wyruszył 15 marca ze Szczecina.

Bój o Kołobrzeg - szczegółowy program:

Świętowanie potrwa do niedzieli, 21 marca.

20 marca - sobota
dgodz. 8 - początek dwudniowego Rajdu Samochodów Terenowych o Puchar Starosty Kołobrzeskiego. Start - Reduta Solna.
Meta - dzień później o godz. 16 - Reduta Solna

godz. 10 - 44 Rajd PTTK Szlakiem walk I Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg

godz. 11 - XXIV Międzynarodowy Bieg Zaślubin z Morzem i Regionalne Biegi Zaślubin Olimpiad Specjalnych w paku nadmorskim. Start i meta przy Pomniku Sanitariuszki

godz. 12 - "Bój o Kołobrzeg" - widowisko historyczne połączone z piknikiem historycznym

godz. 15 - Wręczenie nagród dla zwycięzców XXIV Międzynarodowego Biegu Zaślubin z Morzem i Regio-
nalnego Biegi Zaślubin Olimpiad Specjalnych mała muszla koncertowa.
(ima)

Kalendarium bitwy o Kołobrzeg

4 marca 1945 r. - miasto atakują wzdłuż ul. Trzebiatowskiej czołgi radzieckie 1 Armii Pancernej Gwardii. Nie są wstanie opanować mostu na Parsęcie. Zmieniają kierunek natarcia.

8 marca - do walki przystępują żołnierze z VI Dywizji Wojska Polskiego (pułki 18, 16 i 14). Pierwsze natarcie przynosi straty. Sukcesów nie odnotowuje też uderzająca od wschodu 272 Dywizja Piechoty Armii Czerwonej.

9 marca - walki rozpoczyna 3 Dywizja Piechoty. Natarcie rusza wzdłuż szosy Karlino - Kołobrzeg.

10 marca - 12 marca - wojska radzieckie opanowują wschodni skraj koszar przy ul. Koszalińskiej. 7 pułk piechoty walczy zaciekle w rejonie kościoła św. Jerzego. Stanowiska niemieckie bombardują samoloty 4 Lotniczej Mieszanej Dywizji Polskiej. 3 DP i radziecka 272 DP, opanowuje skraj Przedmieścia Lęborskiego. Trwają zaciekłe walki o kościół św. Jerzego. Żołnierze 6 DP forsują Parsętę, uderzają na śródmieście, równolegle dalej toczą krwawy bój o "białe" i "czerwone koszary".

12 - 15 marca - przełom w walkach. Padają najzacieklej bronione punkty oporu: "białe" i "czerwone koszary", gazownia. Do walk przystępuje 4 Dywizja Piechoty. Uderza między morzem a torem kolejowym Kołobrzeg - Białogard. Toczy krwawy bój o parowozownię. 6 DP walczy w gęsto zabudowanym śródmieściu.

14 marca - Polacy przerywają ogień. Przez radiostację proponują Niem-com zakończenie walk. Odpowiedź nie nadchodzi.

16 - 17 marca - walki w centrum miasta w rejonie kolegiaty i dworca kolejowego. Niemcy wprowadzają do walki batalion marynarzy Kell ze Świnoujścia. Po dwóch dniach walk Polacy zdobywają katedrę. Walki w rejonie Placu 18 Marca wspiera kilkanaście salw katiusz. W nocy z 17 na 18 marca żołnierze polscy zdobywają dworzec. Ruszają w kierunku latarni morskiej. W stronę portu stopniowo przemieszczają się żołnierze walczący w centrum.

18 marca - Okręty Krigsmarine ostrzeliwujące miasto odpływają z ewakuującymi się ostatnimi żołnierzami niemieckimi na pokładzie. Kończy się dramatyczna ewakuacja ludności cywilnej, której tysiące pozostają w mieście bez szansy na ucieczkę drogą morską.

O świcie żołnierze polscy wychodzą na plażę, kończy się bitwa o Kołobrzeg. Po południu rozpoczyna się uroczystość Zaślubin z Morzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!