Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa spalarni w Koszalinie - ankieta tylko dla 450 osób

Marzena Sutryk [email protected]
Wczoraj w ratuszu przedstawiono wyniki kolejnej ankiety na temat budowy spalarni odpadów. Z badań wynika, że około 60% pytanych pozytywnie odnosi się do tej inwestycji.

O opinie pytano tym razem 450 osób (z tego tylko ok. 20% to mieszkańcy rejonów ul. Słowiańskiej, Mieszka I i Sianowa, gdzie brano pod uwagę budowę zakładu). Pytania były zadawane w formie ankiety, a ta była przeprowadzana przez ankieterów osobiście, wśród ludzi. Tak przynajmniej zapewniają przedstawiciele konsorcjum Socotec, którzy pracują nad dokumentacją o spalarni.

Po co komu takie badania, skoro tak naprawdę nie mają większego wpływu na decyzję w sprawie inwestycji? To wymóg formalny. Wyniki trzeba dołączyć do pozostałej dokumentacji, która trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, skąd miasto dostanie dofinansowanie budowy. Natomiast jeżeli ktoś z mieszkańców spodziewa się, że miasto przeprowadzi np. referendum i będzie pytać każdego z osobna, czy chce spalarnię w Koszalinie, to może o tym zapomnieć.

Konsultacje powoli zmierzają ku końcowi. Jest co prawda przewidziane jeszcze kilka spotkań, ale one niespecjalnie wpłyną na rozwój wydarzeń. Miasto szykuje się, żeby budować spalarnię przy ul. Słowiańskiej i tak jest przygotowywana dokumentacja. Wczoraj wiceprezydent Andrzej Jakubowski stwierdził jedynie, że "nadal nie wyklucza", że zakład, jak już będzie budowany, to w strefie ekonomicznej. I tyle. Nadal nie wiadomo, jak będzie finansowana inwestycja (przypomnijmy, pojawił się plan, by dołożyła się do niej prywatna firma, która potem będzie prowadzić zakład przez 20 lat). Nie wiadomo nawet, jak taki zakład będzie wyglądał pod względem architektonicznym - czy będzie straszył konstrukcją, czy nie (przedstawiciele konsorcjum przyznali, że nikt w ratuszu nie oczekiwał od nich koncepcji architektonicznej).

Przypominamy, że mieszkańcy mogą sięgnąć po raport oddziaływania planowanej spalarni na środowisko i mogą do 21 czerwca wnosić do niego swoje uwagi. Dokument jest dostępny w budynku przy ul. Mickiewicza 26 (I piętro, pokój 22), a także w Internecie (http://bip.koszalin.pl/?a=13817 albo na stronie www.odzyskenergii.com.pl - zakładka "Dokumenty"). d

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!