MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA apeluje do tych, którzy wręczali łapówki w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, by sami się zgłosili

Joanna Boroń
Joanna Boroń
CBA apeluje do tych, którzy wręczali łapówki w Zarządzie Dróg, by sami się zgłosili
CBA apeluje do tych, którzy wręczali łapówki w Zarządzie Dróg, by sami się zgłosili archiwum
Jak już wczoraj pisaliśmy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Jak się okazuje to nie kończy sprawy. CBA apeluje do tych, którzy wręczali łapówki, by sami się zgłosili.

25 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali 4 osoby (dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn). Wśród zatrzymanych jest 3 urzędników, w tym dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie oraz przedsiębiorca z Kołobrzegu.

Jak informuje CBA, z ustaleń postepowania przygotowawczego wynika, że urzędnicy z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZZDW) w Koszalinie, działając wspólnie i w porozumieniu, przekroczyli swoje uprawnienia oraz nie dopełnili obowiązków poprzez niewspółmierne i niegospodarne wydatkowanie publicznych pieniędzy na usługi i zakupy sprzętu informatycznego na potrzeby centrali w Koszalinie oraz podległych 7 Rejonów Dróg Wojewódzkich. Ilość oraz wartość dostarczonego sprzętu oraz usług była znacząco zawyżona. Część dostaw i zamówionych usług nie została zrealizowana.

Urzędnicy uzyskiwali również korzyści w postaci wartościowych telefonów komórkowych i innego sprzętu z branży IT. Korzyści majątkowe były kamuflowane w nierzetelnych fakturach VAT na zakup usług i materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących na rzecz ZZDW.

Czynności procesowe prowadzono w kilkunastu lokalizacjach na terenie woj. zachodniopomorskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego, w tym w siedzibie Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Koszalinie, podmiotach prowadzących działalność gospodarczą oraz miejscach zamieszkania zatrzymanych. W czynnościach uczestniczyli funkcjonariusze Delegatur CBA w Szczecinie oraz w Katowicach, którzy zabezpieczyli dokumentację księgową oraz nośniki pamięci o znaczeniu dowodowym.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty. Troje podejrzanych potwierdziło ustalenia śledztwa i złożyło stosowne wyjaśnienia, a prokurator zastosował wobec nich środki wolnościowe, tj. poręczenia majątkowe, dozory Policji, a także zawieszenie urzędników w obowiązkach służbowych.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wobec podejrzanego Prokurator skierował wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd nie uwzględnił wniosku wskazując, że wystarczające jest zastosowanie środków nieizolacyjnych. Prokurator wydał postanowienie o zawieszeniu dyrektora w czynnościach służbowych w Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

Jak zapowiada CBA planowane są kolejne czynności procesowe i apeluje do osób, które dały się uwikłać w proceder i wręczyły korzyść majątkową, by skorzystały z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania (...).

Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie organ, zanim ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński