MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Usług Społecznych powstanie w Koszalinie. Dostęp do pomocy społecznej będzie szybszy i łatwiejszy

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie przekształci się w Centrum Usług Społecznych.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie przekształci się w Centrum Usług Społecznych. Google Maps
Do czerwca przyszłego roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przekształci się w Centrum Usług Społecznych. Dzięki tej zmianie będzie realizować dodatkowe zadania.

W kraju ma powstać 30 Centrów Usług Społecznych. Koszalin jest pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało symboliczny czek na 2,4 mln zł. Wiceprezydentowi Andrzejowi Kierzkowi wręczyła go minister rodziny Marlena Maląg.

CUS ma powstać do czerwca przyszłego roku. - Będzie to możliwe, ponieważ 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa pozwalająca tworzyć centra skupiające różnego rodzaju usługi społeczne na poziomie lokalnym – informuje Grzegorz Śliżewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Nowa jednostka gminy będzie organizować pomoc społeczną, ale w jej gestii znajdą się też dodatkowe zadania. MOPR nie mógł ich dotąd realizować, ponieważ wychodziły one poza zapisy ustaw o pomocy społecznej czy o świadczeniach rodzinnych. - Centrum Usług Społecznych będzie więc mogło realizować usługi, których mieszkańcy będą potrzebować, ale nie będzie przy tym ograniczone różnymi kryteriami, np. dochodu, wieku, pochodzenia, liczby dzieci itp. Swoje działania realizować będzie przy ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami ekonomii społecznej w Koszalinie – tłumaczy Grzegorz Śliżewski.

CUS będzie świadczyć dwa pakiety usług, z uwzględnieniem różnych faz życia i sytuacji rodzin: Rodzina+ oraz Pomoc+. Za niespełna rok mieszkańcy miasta będą kompleksowo obsłużeni w jednym miejscu, gdzie będą mogli korzystać z usług wsparcia rodziny, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz z działań wspierających aktywność mieszkańców. To zdecydowanie uprości dostęp do usług.

- Cieszę się, że zostaliśmy zauważeni oraz docenieni, bo to Koszalin jest pierwszym miastem, które wchodzi w program pilotażowy. Pieniądze otrzymane w ramach ogłoszonego w 2019 roku przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu pozwolą mieszkańcom Koszalina w sposób bardziej kompleksowy korzystać z pomocy oferowanej przez Centrum Usług Społecznych. Tym bardziej, że pełny zakres usług będzie konsultowany z mieszkańcami Koszalina - mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. - To kolejny krok, by poprawiać jakość życia koszalinian. Nowa formuła CUS-u pozwoli na lepsze opiekowanie się tymi naszymi mieszkańcami, którzy pomocy potrzebują.

Teren, na którym miała powstać Galeria Nova w Koszalinie.

Plac w centrum Koszalina straszy. Galeria jednak nie powstan...

Zobacz także: Konferencja ws. szpitala w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo