Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz dostać paszport? Musisz zostawić odciski palców

ARTUR KOSTECKI, [email protected]
Od dzisiaj przy składaniu wniosku o paszport nie wystarczy dołączenie zdjęcia. Każdemu dodatkowo pobierane są odciski palców.

Składanie odcisków to efekt przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską. Chodzi o bezpieczeństwo, większą wiarygodność dokumentu i zapobieganie fałszowaniu paszportów. Co ważne, odciski są pobierane zarówno przy składaniu wniosku paszportowego, jak i przy odbiorze dokumentu.

- Ma to służyć weryfikacji danych - mówi Elżbieta Korczyńska-Sachs, kierownik koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego. - Odciski są pobierane przy pomocy elektronicznego czytnika. W naszym urzędzie takie czytniki są przy każdym stanowisku do obsługi paszportowej.

Nie trzeba się obawiać, że podczas składania odcisków możemy się pobrudzić. To nie wygląda tak, jak w komendzie policji, gdzie palce maczane są w czarnym tuszu. Czytnik to właściwie rodzaj małego skanera, z którego dane natychmiast trafiają do komputera. Czysto i bezboleśnie. Sami to sprawdziliśmy na własnej skórze - aby złożyć odciski trzeba przyłożyć do czytnika palce wskazujące lewej i prawej ręki. Nie można tego zrobić za lekko, ani zbyt mocno i palce powinny równo przylegać do powierzchni czytnika.

Nasze odciski nie będą magazynowane w żadnych kartotekach, a jedynie zapisane na elektronicznym chipie w paszporcie. Ważna uwaga - dzieciom w wieku do 6 lat odciski nie są pobierane. I jeszcze jedno, dzieci - podobnie jak dorośli muszą być obecne w urzędzie podczas składania wniosku i przy odbiorze dokumentu.

A co w przypadku niepełnosprawnych, którzy nie mają tych palców lub - co się zdarza - jednej lub dwóch rąk? - Jeżeli nie ma wskazującego, wówczas pobieramy odcisk innego palca - tłumaczy Teresa Zielińska, koordynator ds. paszportowych w koszalińskiej delegaturze. - W przypadku braku ręki, pobieramy odciski dwóch palców jednej ręki. Jeśli chodzi o brak rąk, wtedy w uwagach wpisujemy, że nie było możliwości pobrania odcisków.

Wejście w życie nowych przepisów nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ani dłuższym czasem oczekiwania. Obecnie w Koszalinie na wyrobienie paszportu czeka się około miesiąca. Jeżeli ktoś chce niedługo wyjechać za granicę, powinien się spieszyć, ponieważ ruch w koszalińskim biurze jest coraz większy. Dziennie przychodzi z wnioskami 50-60 osób.

- Tak jest zawsze w wakacje i przed Bożym Narodzeniem - mówi Teresa Zielińska. - Pamiętajmy też, że dotychczasowe paszporty są oczywiście ważne do końca terminu podanego w dokumencie. Jeśli ktoś wyrobił paszport np. w 2007 roku to może się nim posługiwać do 2017 roku. Później będzie wyrabiał nowy z zapisanymi na chipie odciskami palców.

Za paszport trzeba zapłacić 140 złotych. Za dzieci, które nie ukończyły 7 lat rodzice zapłacą 30 złotych. Uczniowie, studenci oraz emeryci, renciści, niepełnosprawni i kombatanci mają 50 procent zniżki. Osoby powyżej 70. lat dostają paszport za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo