MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chłód ze skrzydełkami

(now)
Wybór mamy spory: od tradycyjnych biurkowych czy stojących, z metalowymi lub plastikowymi skrzydłami, które wprawiają powietrze w ruch, po wentylatory kolumnowe.
Wybór mamy spory: od tradycyjnych biurkowych czy stojących, z metalowymi lub plastikowymi skrzydłami, które wprawiają powietrze w ruch, po wentylatory kolumnowe. Fot: wspolczesna.pl
Za wcześnie jeszcze, by mówić o upałach na zewnątrz, ale wiosna to dobra pora, by rozejrzeć się za odpowiednim sprzętem chłodzącym powietrze w mieszkaniu.

Najprostszym urządzeniem, jakie możemy zastosować, jest wentylator. Nie tylko obniży on temperaturę pomieszczenia, ale również ułatwi odparowywanie potu znajdującego się na skórze.

Wybór mamy spory: od tradycyjnych biurkowych czy stojących, z metalowymi lub plastikowymi skrzydłami, które wprawiają powietrze w ruch, po wentylatory kolumnowe. Ten, zamiast jednego śmigła, ma wiele skrzydełek przymocowanych do obracającego się walca. Urządzenie jest wąskie i nie zajmuje dużo miejsca.

Modele biurkowe mają do 40 cm wysokości, a stojące około 1 metra. Działają równie skutecznie, co tradycyjne.

Modele biurkowe mają mniejszą średnicę śmigła (do 40 cm) i niską, nieregulowaną nóżkę. Możesz go postawić na biurku, aby działał punktowo i nie przeszkadzał innym osobom. Może też stać na blacie kuchni lub na stoliku.

Wentylator stojący ochłodzi dużo większą przestrzeń, ale i jego postawienie wymaga więcej miejsca. Ma on stojak, którego wysokość jest regulowana (w niektórych modelach nawet do 150 cm) i duże śmigło o średnicy powyżej 40 cm.

Pozostają jeszcze lampo-wentylatory. Oświetlenie z wentylatorem lub same wentylatory są idealne na gorące dni. Nic lepiej nie oświetli i ochłodzi pomieszczenia niż lampa z wentylatorem.

Wentylatory zwykle mają dwie lub trzy prędkości nawiewu. Dzięki temu można zmieniać prędkość obracania się śmigła czy skrzydełek, a co za tym idzie siłę nadmuchu.

W większości wentylatorów występuje regulacja kierunku nawiewu. W przypadku wentylatorów tradycyjnych kręcące się śmigło wykonuje ruchy w bok, na prawo i lewo. W przypadku wentylatorów kolumnowych urządzenie obraca się na podstawie. Dzięki temu nawiew dociera do różnych części pomieszczenia.
Niektóre modele mają możliwość sterowania pilotem. Można siedząc w fotelu zmniejszać lub zwiększać prędkość nawiewu lub regulować jego kierunek.
Zdejmowana osłona śmigła pozwala na jego wycieranie. Jeżeli jest utrzymywane w czystości, nie rozprzestrzenia po mieszkaniu kurzu i innych zanieczyszczeń.

W wentylatorach kolumnowych obudowa nie jest zdejmowana. Korpus wentylatora posiada mechanizm, który nie może mieć kontaktu z wodą, dlatego należy czyścić go bardzo ostrożnie.

Przy kupowaniu urządzenia warto zwrócić uwagę, czy wentylator ma stabilną podstawę.

Urządzenia te nie pozbawione są jednak wad. W pobliżu wentylatora kurz unosi się bardziej i powstają przeciągi. Ale alternatywą jest jedynie zakup komfortowego klimatyzatora. Za to wentylatory są bardzo praktyczne: można je stosować niemal wszędzie, a koszty ich zakupu i instalacji są niskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!