Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wiemy o koronawirusie: Czytelnicy pytają - redakcja odpowiada

red
Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi.
Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi. archiwum
Akcja Pytanie - Odpowiedź - zadaj nurtujące Cię pytanie, a my znajdziemy eksperta, który udzieli odpowiedzi.

Czy mogę jechać do dziewczyny która mieszka 50 km w celu spotkania się na okres 5 dni?

Jest zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez wyraźnego powodu / praca, zakupy, wyjście do lekarza lub apteki/. W razie zatrzymania przez patrol wyjazd do znajomej zakończy się najprawdopodobniej grzywną do 5 tys. zł.

Mieszkam z chłopakiem za granicą, ja jestem Polką, on Francuzem, przyjechałam do Polski do rodziców na początku marca i nie mam teraz możliwości wrócić za granicę. Czy obowiązuje mnie jakieś prawo w tym przypadku, do powrotu za granice? Czy niestety muszę czekać na zniesienie obostrzeń w tej sytuacji?

Granice Francji zamknięte są do 16 kwietnia i nie mając obywatelstwa francuskiego lub karty stałego pobytu, szansy na wjazd do tego kraju raczej pani nie ma. Ze względu na szalejący na wielką skalę we Francji koronawirus zamknięcie granic będzie najpewniej przedłużone.

Jestem osobą dorosłą. Moja dziewczyna nie ma jeszcze ukończonych 18 lat (kończy w maju), czy mogę więc wybrać się z nią na działkę jej dziadków w celu zadbania o tamten teren?

Nie, nie może pan, gdyż jest aktualnie obowiązujący wszystkich, także pełnoletnich, zakaz wychodzenia z domu. Może pan wyjść do pracy, po zakupy lub do lekarza. Wyprawa na działki zakończy się grzywną po spotkaniu z pierwszym napotkanym patrolem policji. Zapłaci i pan i dziewczyna (w jej przypadku rodzice lub opiekunowie prawni). Działka musi poczekać.

Czy 3 osoby mogą wsiadać do dostawczego auta? Dwóch roznosi pieczywo, a jeden kieruje autem. Czy nie dostaną grzywny za gromadzenie się?

Jeśli to panów praca, to można.

Planuję wyjechać na święta do dziewczyny, która mieszka w innym mieście około 200 km, czy mogę zostać ukarany mandatem?

Może pan zostać. Po zatrzymaniu przez patrol, a jest ich coraz więcej, będzie musiał pan wyjaśnić cel podróży. Jest całkowity zakaz poruszania się bez ważnej przyczyny (praca, zakupy). Wyjazd towarzyski rodzinny, może skutkować nałożeniem grzywny.

Sąsiadka ma dorosłą córkę, która ma męża i dwójkę dzieci, nie mieszkają razem a prawie codziennie odwiedzają matkę, czy to jest bezpieczne w czasie pandemii?

Nie. Jest to niebezpieczne. Osobę starszą powinna odwiedzać, pomagać w sprawunkach i sprawować opiekę powinna jedna, najlepiej ta sama osoba.

Czy mogę pojechać do Katowic, do znajomego, który mieszka tam sam. Czy mogę pojechać bez obaw, że dostanę karę za wyjazd z mojego miasta do innego oddalonego o 500 km?

Jeśli wyjedzie pan, a zostanie zatrzymany i zapytany o cel podróży i odpowie pan, „że jedzie pan do znajomego w odwiedziny”, najprawdopodobniej ukarany zostanie pan grzywną.

Mieszkam na wsi w domu jednorodzinnym z żoną. Czy możemy przebywać na swojej ogrodzonej posesji, przed domem, tylko we dwoje, wykonując drobne prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Dodam, że ja jestem emerytem a żony zakład pracy przestał funkcjonować.

Tak, możecie się państwo spokojnie przemieszczać po posesji. Służby apelują tylko, aby być ostrożnym w kontaktach przez tzw. płot oraz regularnie dezynfekować bramki i klamki.

Pracuję w sklepie spożywczym i interesuje mnie, czy w godzinach przewidzianych dla seniorów ,mogę wpuścić do sklepu i obsłużyć osobę,która jest opiekunką seniora i robi zakupy właśnie dla niego?

Raczej nie. Godziny dla seniorów są po to wyłącznie dla nich wyznaczone, aby właśnie nie stykali się oni z osobami młodszymi, potencjalnie zarażonymi. Dla osoby młodszej zarażenie jest zdecydowanie mniejszym zagrożeniem niż dla osoby starszej.

Chciałabym zapytać co jeśli posiada się psa, którego trzeba wyprowadzić? Czy w takiej sytuacji wyjście do lasu jest uzasadnione czy nadal może podlegać mandatowi? Jeśli tak, to w takiej sytuacji lepiej byłoby spacerować w pobliżu swojego miejsca zamieszkania narażając się na znacznie większą możliwość spotkania kogoś niż w lesie, gdzie spacerowałam dotychczas?

Według prawników, wyprowadzanie psa do lasu, traktowane jest jako potrzeba życiowa, a więc nie stoi to w sprzeczności z rozporządzeniem rządowym i zakazem wejścia do lasu - wyjaśnia Krzysztof Trębski, główny specjalista w Zespole ds. Mediów w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Jeżeli żyję ze swoją drugą połówką od 3 lat, nie mieszkamy razem i w tym okresie druga połówka zabiera mnie do siebie siedząc cały czas w domu, to czy jest to zakazane ? I czy mogę się spotykać z chłopakiem we własnych domach dojeżdżając autem do siebie?

Przemieszczanie się prywatnym środkiem transportu powinno być uzasadnione i ukierunkowane na realizację tylko ważnej potrzeby życiowej. W obecnej sytuacji nie zaleca się wyjazdów, podróży, transportu w celach towarzyskich czy turystycznych. Pożądanym jest ograniczenie wszelkich możliwych bliskich kontaktów do minimum. Pamiętajmy, że obostrzenia zostały wprowadzone w konkretnym celu, tj. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Za nieuzasadnione poruszanie się grozi grzywna.

Nurtuje mnie odpowiedź na pytanie o wyjście z domu z dziećmi, żeby się przewietrzyły. Nie chcę z dwoma przedszkolakami spacerować po dużym osiedlu, więc chciałabym zabrać je samochodem na ogródek działkowy prywatny, ogrodzony, żeby tam pobyły kilka minut na świeżym powietrzu. Czy to jest dozwolone? Dodam, że nawet balkonu w mieszkaniu nie mamy.

Przemieszczanie się jest dozwolone, jeżeli ukierunkowane jest na realizację ważnych potrzeb życiowych, do których zalicza się m.in. niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza czy opieka nad bliskimi. Warto rozważyć potrzebę każdorazowego wyjścia z domu. Wprowadzone obostrzenia mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.

Czy można swoim środkiem transportu pojechać po członka rodziny do innego miasta, żeby przywieźć go do domu?

Przemieszczanie się prywatnym środkiem transportu powinno być uzasadnione i ukierunkowane na realizację ważnej potrzeby. W obecnej sytuacji nie zaleca się wyjazdów, podróży, transportu w celach towarzyskich czy turystycznych. Pożądanym jest ograniczenie wszelkich możliwych bliskich kontaktów do minimum. Pamiętajmy, że obostrzenia zostały wprowadzone w konkretnym celu, tj. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo