Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz nas mniej. Najpopularniejsze imiona w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Z roku na rok spada liczba narodzin małych Polaków
Z roku na rok spada liczba narodzin małych Polaków Rajmund Wełnic
Maja i Filip to najpopularniejsze imiona, jakie mieszkańcy Szczecinka nadawali swoim nowonarodzonym pociechom. A tych – niestety – jest coraz mniej.

Przy nadawaniu imion panują sezonowe mody. W roku 2013 np. wśród dziewczynek – tak jak w całej Polsce – królowała Lena. Takie imię dla swojej pociechy wybrali rodzice 29 dziewczynek. To mimo wszystko rzadkie do niedawna imię swoją popularność w ostatnim okresie zawdzięcza zapewne serialowej doktor Lenie z „Na dobre i na złe”. Sporo było także w Szczecinku Mai i Julii i Zuzann. Wśród chłopców zwycięzcą ex aequo był dwa lata temu Antek przed Marcelem i Jakubem.

A jaką fantazję mieli rodzice w roku 2015? Na pierwsze miejsce wśród dziewczynek wysforowała się Maja (29 dziewczynek otrzymało to imię), tuz za nią jest Julia (26) i już nieco dalej Hanna (19) i Zuzanna (18). Lena spadła na piątą lokatę – przybyło 16 dziewczynek o tym imieniu. Na drugim biegunie popularności są „rodzynki” – Stefania, Celina, czy Maryla.

Wśród chłopców w Szczecinku lideruje Filip – 21 chłopców otrzymało to imię, ale blisko jest Antoni (19) i Jakub (19). Całkiem sporo też jest Szymonów (15), Kacprów (13) i Wojtków (11). Pojedynczy rodzice decydowali się na rzadsze imiona, jak Feliks, Teodor czy Ignacy.

Jak nas poinformowała Eugenia Grudecka, szefowa USC w Szczecinku, w mijającym roku udzieliła 123 śluby cywilne. Razem z małżeństwami konkordatowymi i związkami zawartymi poza granicami Polski, a tutaj rejestrowanymi, dało to w sumie blisko 300 aktów ślubu. W szczecineckim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 905 aktów urodzenia, nieco więcej niż w minionych latach. Od razu wyjaśniamy, że niestety nie jest to zapowiedź wyżu demograficznego, bo tutejszy USC rejestruje nie tylko nowych mieszkańców Szczecinka, ale wszystkie dzieci urodzone w miejscowym szpitalu. To praktycznie mieszkańcy całego powiatu, a nawet gmin z ościennych województw. Statystykę podnoszą także dzieci – a tych jest coraz więcej – urodzone poza granicami Polski, których akty urodzenia rejestruje się w Szczecinku.

Generalnie z demografią – nie tylko w Szczecinku – jest źle. W roku 2015 (dane mogą się jeszcze minimalnie zmienić) w mieście zameldowano 285 nowonarodzonych. Rok wcześniej było ich 317, czyli można powiedzieć, że na świat przyszła jedna klasa mniej. Od lat notujemy także minusowy przyrost naturalny – w roku 2015 zmarło bowiem 356 mieszkańców Szczecinka, czyli 71 więcej niż się urodziło. Ubywa też zameldowanych mieszkańców miasta – na koniec roku było ich 38 423, czyli o blisko 400 mniej niż na koniec roku 2014.

Tę wyrwę pokoleniową z roku na rok będzie coraz trudniej załatać. Jeszcze na koniec roku 2013 liczba mieszkańców Szczecinka wynosiła niewiele ponad 39 tysięcy osób. Tendencja spadkowa utrzymuje się od lat, choć po przyłączeniu Trzesieki i Światek do Szczecinka w roku 2010 na krótko udało się ponownie przekroczyć granicę 40 tysięcy mieszkańców. Najwięcej, bo około 42 300 mieszkańców, Szczecinek liczył w roku 1997. Później ludność miasta topniała, poniżej granicy 40 tysięcy skurczyła się przełomie lat 2001 i 2002. Wtedy w ciągu roku ludność miasta spadła z blisko 42 tysięcy do nieco ponad 39 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!