MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kolorów. Makieta Koszalina w 3D nabiera rumieńców [ZDJĘCIA]

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia.
Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia. archiwum/Radosław Brzostek
Ponad 9 metrów kwadratowych – na takiej powierzchni będzie prezentowana makieta przedwojennego Rynku Staromiejskiego w Koszalinie wydrukowana w technologii druku 3D. W maju i czerwcu odbędą się prezentacje, w czasie których zobaczymy aktualny stan prac nad tym projektem.

O jego realizacji pisaliśmy już wielokrotnie. Jak postępy prac wyglądają na chwilę obecną?

- Mamy wydrukowany prawie cały Rynek Staromiejski z przełomu lat 30 i 40 XX wieku wraz z katedrą. W najbliższym czasie wydrukowane zostaną jeszcze 4 narożniki, pomnik pruskiego króla Fryderyka Wilhelma, który wtedy stał na rynku w jego centralnym punkcie oraz fragment kamienic, które przed wojną stały blisko katedry, przy dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego – wymienia Grzegorz Kruk ze Stowarzyszenia Projekt Koszalin, które tworzą znani w mieście miłośnicy historii i lokalnej przeszłości.

To właśnie oni jakiś czas temu wpadli na pomysł, aby taką makietę stworzyć. Od tamtej chwili projekt ten jest krok po kroku realizowany. Drukowanie makiety – w skali 1 do 67 - odbywa się w koszalińskiej firmie Meden-Inmed, która włączyła się w realizację tego przedsięwzięcia.

- Chcemy, aby powstało coś wyjątkowego, co by wyróżniało Koszalin. Coś, co go w znaczny sposób turystycznie uatrakcyjni - mówi Grzegorz Kruk.

- Makieta będzie oświetlona, pojawią się postacie ludzi, modele aut. Tak, aby oddać uliczny ruch z lat 30 - podkreśla.

Makieta zostanie też w odpowiedni sposób pomalowana, do tej pory kolory udało się położyć na jednej czwartej powierzchni wydrukowanego Rynku Staromiejskiego. Grzegorz Kruk zdradza też, że oprócz samych zabudowań inżynierowie z Meden-Inmed przygotowują odpowiednią podstawę o powierzchni ponad 9 metrów kwadratowych, na której makieta docelowo zostanie postawiona.

- Nie będzie to jednak zwykła podstawa. Zostanie ona skonstruowana w taki sposób, aby były widoczne na niej imitacja bruku, który wtedy leżał na koszalińskich ulicach oraz ślady torów, po których jeździły tramwaje - wymienia nasz rozmówca.

Dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wydrukowany rynek będzie gotowy do publicznych pokazów i zwiedzania w 2025 roku (w pełni ukończona makieta na stałe będzie prezentowana w dawnej siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej przy ulicy Jana z Kolna). Wcześniej jednak czekają nas prezentacje makiety na poszczególnych etapach jej powstawania. Pierwsza z nich odbędzie się w czasie majowych Dni Koszalina w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Druga została zaplanowana na 30 czerwca w koszalińskim Muzeum.

Oprócz firmy Meden-Inmed w projekt zaangażowali się też Bartosz Warzecha , autor komputerowej wizualizacji Rynku Staromiejskiego, Monika Zawierowska-Łozińska, odpowiedzialna za nałożenie kolorów na makietę (oboje to pracownicy Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej) oraz Andrzej Muszyński, wspierający cały pomysł merytorycznymi konsultacjami historycznymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera