Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób pochodzenia ukraińskiego pracuje w Polsce jako pomoc osobom starszym

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pixabay
Z roku na rok w Polsce rośnie liczba osób starszych i schorowanych, które potrzebują stałej opieki. Coraz więcej rodzin decyduje się na zatrudnienie osób, które starszym krewnym gwarantowałaby stała opiekę nad nimi.

- Opieka domowa to usługa dedykowana osobom starszym oraz ich rodzinom - mówi Justyna Gnutek-Chudy, wiceprezes firmy Smart Work, która zajmuje się szukaniem takich osób do pomocy rodzinom przy ich starszych krewnych.

Przyznaje przy tym, że zauważyła coraz więcej rodzin, które decydują się na wynajęcie takich osób do pomocy.

- Potrzebny im jest ktoś taki, który zajmowałby się ich rodzicami czy dziadkami w pełnym wymiarze godzin, bo z racji na obowiązki zawodowe oraz posiadanie własnej rodziny, oni sami nie są w stanie tego zrobić.

Następuje to najczęściej w momencie, gdy seniorzy nie są w stanie z powodów zdrowotnych sami organizować sobie swoich codziennych zajęć - przygotowywania posiłków, higieny osobistej czy uprzątnięcia mieszkania. To wówczas wsparcie opiekunki staje się koniecznością.

- Do tego dochodzi także aspekt samotności – dodaje prezeska. - Dla osób starszych obecność opiekunki jest doskonałym rozwiązaniem, zapewniającym utrzymywanie zdrowych, codziennych kontaktów.

ZOBACZ TEŻ:

Opieka na najwyższym poziomie

Opieka domowa jest doskonałą alternatywą dla ośrodków opiekuńczych dzięki możliwości dopasowania harmonogramu oraz warunków współpracy do wymagań seniora lub chorego. Opiekunowie mogą wykonywać indywidualnie dopasowane zadania, bez potrzeby stałego zakwaterowania – choć takie rozwiązanie jest również możliwe. Skąd jednak pozyskać wykwalifikowanych opiekunów dla naszych bliskich?

Jak wyjaśnia Justyna Gnutek-Chudy, najlepszą opcją pozyskiwania opiekunek dla osób starszych są agencje specjalizujące się w tego typu usługach, gdyż dają one gwarancję zatrudnienia sprawdzonego, przeszkolonego i godnego zaufania personelu:

- Warto podkreślić, że to agencje odpowiadają za rzetelne wykonywanie obowiązków przez zatrudniane przez nie opiekunki. A najczęściej wykonywanymi usługami w ramach opieki domowej jest pomoc w gospodarstwie domowym, czyli na przykład robienie zakupów, sprzątanie mieszkania, przygotowywanie posiłków, pranie, prasowanie lub po prostu umilanie czasu podopiecznemu w formie rozmów, czytania gazet lub wychodzenia na spacery. Rozwiązywane są także problemy z codziennymi formalnościami, takimi jak odbieranie dokumentów lub wysyłanie poczty. W przypadkach wymagających większego doświadczenia i zaangażowania, obowiązkiem opiekuna jest pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej oraz pomoc doraźna w formie dyżurów nocnych lub w nagłych przypadkach - takich jak powrót chorego ze szpitala.

Profil opiekuna

Usługi opieki domowej świadczone są najczęściej przez kobiety w przedziale wiekowym od 40 do 60 lat. Jest to związane przede wszystkim z ich dotychczasowym doświadczeniem życiowym, kwalifikacjami, umiejętnościami oraz gotowością do podjęcia określonych działań.

– Praca jako opiekun osób starszych to bardzo wymagające zadanie - podkreśla Justyna Gnutek-Chudy. - Tacy specjaliści muszą być cierpliwi, ciepli i empatyczni – bo seniorzy wymagają naprawdę odpowiedzialnego i zaangażowanego podejścia. To są schorowane osoby, które potrzebują przede wszystkim wsparcia oraz zrozumienia. Ważnym czynnikiem jest także uczciwość i to właśnie w tym aspekcie wsparcie ze strony agencji jest bardzo ważne, ponieważ wpuszczamy do domu naszych bliskich osobę z zewnątrz i musimy być pewni jej intencji.

Taka pracą - opieką nad osobami starszymi, zajmują się często w Polsce osoby z zagranicy. Większość opiekunek to osoby ukraińskojęzyczne, które komunikują się w podstawowym zakresie w języku polskim:

- Na szczęście, wielu seniorów uczyło się także rosyjskiego w szkole, więc stanowi to czasem niemałe ułatwienie. Wystarczy przecież popatrzeć na Polki pracujące w opiece w Niemczech, gdzie różnice lingwistyczne były o wiele większe, a panie oraz podopieczni świetnie się w tej sytuacji odnaleźli. Stąd różnic językowych nie należy postrzegać jako barier nie do pokonania.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej osób pochodzenia ukraińskiego pracuje w Polsce jako pomoc osobom starszym - Głos Szczeciński