Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Członkowie stowarzyszenia Tempelburg z Czaplinka uporządkowali cmentarz ewangelicki w Urazie [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Prace porządkowe na cmentarzu w Urazie.
Prace porządkowe na cmentarzu w Urazie. Stowarzyszenie Tempelburg
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg z Czaplinka uporządkowali cmentarz ewangelicki w Urazie.

To już czwarta edycja projektu rewitalizacji zapomnianych miejsc realizowanego przez czaplineckie Stowarzyszenie Tempelburg. W tym roku jego członkowie uporządkowali dawny cmentarz w Urazie w powiecie drawskim oraz nekropolie w Miłkowie i Nakielnie.

- W pracach rewitalizacyjnych wspierani byliśmy m.in. przez 10. Wielopoziomową Drużynę Harcerska Wataha z Pomierzyna, 33. Wielopoziomową Drużynę Harcerską Leśna Brać z Połczyna Zdroju, 27. Wielopoziomową Drużynę Harcerską Pestki ze Złocieńca, Ochotniczą Straż Pożarną z Warniłęgu, Harcerski Ośrodek Wodny Uraz, firmę Asgraf z Dalęcina, Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's, Folwark Na Półwyspie oraz sołtys Magdalenę Pawlik – informuje Mariusz Kapczuk ze Stowarzyszenia.

- Serdecznie dziękuję wszystkim i każdemu z osobna, wykonaliście kawał dobrej roboty. Podzieleni na kilka grup przystąpiliśmy do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinania zarośli, sadzenia krzewów ozdobnych, inwentaryzacji pozostałych zachowanych nagrobków. Na zakończenie przeprowadzonych prac, zamontowaliśmy tablicę informacyjną, ławeczkę oraz zapaliliśmy znicze.

To nie tylko sprzątanie opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności. W Urazie ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci, który polegał na wykonaniu prac inspirowanych miejscem.

Przypomnijmy, że przed rokiem wolontariusze w ramach projektu „Ławeczka pamięci” z marszałkowskiego programu Społecznik odnowili miejsce katastrofy samolotu myśliwskiego i śmierci pilota Antoniego Wicińskiego w lesie koło Łubowa w roku 1971. Na miejscu pojawił się krzyż, tablica z informacjami o wydarzeniu i wspomniana „ławeczka pamięci”.

- Już wkrótce cztery zrealizowane projekty znajdą się na tworzonej ścieżce geocachingowej – dodaje Mariusz Kapczuk.

- Poza odnalezieniem ukrytych drobiazgów umieszczonych w podanych koordynatach GPS, każdy uczestnik tych zmagań terenowych, będzie mógł przy okazji zapoznać się z historią rewitalizowanych przez nas miejsc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera