MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czterodniowy tydzień pracy. Wiadomo, czy Polacy chcieliby pracować cztery dni w tygodniu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Polaków w najnowszym badaniu zapytano, co sądzą o czterodniowym tygodniu pracy. Większość chciałaby czterech dni pracy, ale bez obniżenia wynagrodzenia.

Spis treści

Czterodniowy tydzień pracy. Ile Polaków chce skrócenia czasu pracy?

Z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna wynika, że 63 proc. Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu. Jednocześnie 50 proc. uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony czterodniowy tydzień pracy.

Największymi zwolennikami pomysłu skrócenia czasu pracy tygodniowo do czterech dni są osoby młode. Zmianę popiera 61 proc. osób między 18. a 34. rokiem życia i 37 proc. osób powyżej 55. roku życia. Zmianę tygodnia pracy na czterodniowy popiera 60 proc. osób pracujących na etacie.

Stopień poparcia czterodniowego czasu pracy nie zależy od wykształcenia ani od płci.

Młodzi ludzie chcą czterodniowego tygodnia pracy

Chęć pracy cztery dni w tygodniu wyrażają także głównie ludzie młodzi. O jeden dzień krócej niż obecnie chciałoby pracować 74 proc. osób w wieku 18-34 lata. W tym przypadku znaczenie ma wykształcenie ankietowanych. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej chciałyby pracować cztery dni w tygodniu niż osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem.

„O skróceniu tygodnia pracy mówi się ostatnio dużo w Polsce i w innych krajach. Rozważane są bardzo różne opcje, zarówno jeśli chodzi o liczbę godzin, które osoba miałaby przepracować w ciągu tych czterech dni, ale też wysokość wynagrodzenia. Bierze się także pod uwagę pozostawienie pięciodniowego tygodnia pracy, ale z redukcją liczby godzin pracy w ciągu dnia do np. sześciu” – mówi cytowana w raporcie prof. Dominika Maison.

Polacy nie chcą obniżki wynagrodzenia

76 proc. ankietowanych wolałoby pracować po 10 godzin dziennie (przez cztery dni w tygodniu) z zachowaniem 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, gdyby czterodniowy tydzień pracy został w Polsce wprowadzony. Z kolei 24 proc. pytanych wolałoby pracować osiem godzin dziennie w zamian za 80 proc. dotychczasowej pensji.

Prof. Maison tłumaczy, że „przeprowadzone badanie pokazało, że priorytetem dla większość Polaków jest zachowanie dotychczasowej pensji, nawet kosztem cięższej pracy każdego dnia. Widać jednak pewne różnice między pokoleniami”. Wyjaśniła, że Millenialsi i starsze pokolenia preferują zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia kosztem wydłużenia czasu pracy każdego dnia nawet do 10 godzin, ale pokolenie "Z" woli pracować mniej, nawet w zamian za obniżone wynagrodzenie.

Dodatkowy dzień wolny. Jak Polacy chcą go wykorzystać?

Polaków w badaniu zapytano też, w jaki sposób chcieliby wykorzystać dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Najwięcej, bo 35 proc. osób odpowiedziało, że wykorzystałoby dodatkowy dzień na spędzanie czasu z dziećmi i rodziną. Z kolei 31 proc. ankietowanych wybrałoby wyjazdy i zwiedzanie. 15 proc. ankietowanych zadeklarowało z kolei, że przy czterodniowym tygodniu pracy, podczas dni wolnych będzie prawdopodobnie dorabiać. Dla porównania, obecnie siedem proc. Polaków przeznacza czas wolny na dodatkową pracę zarobkową.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie 11 tys. 138 osób w wieku od 18 lat wzwyż.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czterodniowy tydzień pracy. Wiadomo, czy Polacy chcieliby pracować cztery dni w tygodniu - Portal i.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński