Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dach zabytkowego zamku w Szczecinku ze stali

(r)
Zamkowy dach musi być wzmocniony stalowymi wiązarami.
Zamkowy dach musi być wzmocniony stalowymi wiązarami. Rajmund Wełnic
Konstrukcja dachu remontowanego właśnie zamku w Szczecinku wymagała wzmocnienia stalowymi wiązarami.

Konserwator zabytków, inwestor, wykonawca i projektant przebudowy najstarszego szczecineckiego zabytku stanęli przed poważnym wyzwaniem, jakim jest kolejna niespodzianka czekająca na nich na placu budowy.

- Mieliśmy mały konflikt między projektantem a wykonawcą na temat konstrukcji dachu - mówi Paweł Połom, miejski konserwator zabytków.

Poszło o to, że dopiero po zdjęciu dachówek położonych 10 lat temu przez poprzedniego właściciela można było ocenić stan drewnianych belek, na jakich opierała się cała konstrukcja dachowa. - Okazało się, że pochodząca z XVIII wieku konstrukcja jest po prostu za słaba, aby ją zbytnio obciążać - mówi P. Połom.

- To trochę tak jak u lekarza: zamek, jak chory człowiek nie był dokładnie przebadany, i dopiero po badaniu można postawić diagnozę i zaproponować leczenie. Pierwotny projekt przebudowy zamku nie przewidywał żadnych wzmocnień, ale nie bez tego się nie obeszło. Na dachu montowane są właśnie stalowe wiązary, które przeniosą część obciążeń nowego poszycia dachowego.

Postanowiono także, że zachowane i wyeksponowane będą wszystkie ocalałe po licznych przebudowanych relikty dawnego wystroju i architektury, w tym elementy gotyckie, różne ciekawostki techniczne, czy filary w piwnicach. - Będą zachowane, jak to się w mówi w roli świadków historii - dodaje konserwator.

Remont rozpoczęło wiosna tego roku miasto, które najstarszy zabytek Szczecinka odkupiło od prywatnego właściciela, któremu kiedyś zamek sprzedało. Inwestycja mogła ruszyć dzięki unijnej dotacji (4,35 mln zł) na ratowanie dziedzictwa narodowego. Całość prac ma pochłonąć 8,888 mln zł. Prace wykonuje wielkopolska firma Ciepłownik. Zamek ma zostać odrestaurowany i zamieniony w centrum szkoleniowo-kongresowe do czerwca 2013 roku.

W piwnicach z salą klubową, na parterze z salą szkoleń, restauracją i kuchnią, na piętrze z salami wykładowymi, galerią, a na poddaszu część noclegowa. Zamek ma się stać centrum życia kulturalnego - organizacji wystaw, koncertów, kół zainteresowań, konferencji, spotkań itp..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!