Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszcze opóźniły tegoroczne żniwa. Rolnicy zaniepokojeni

Irena Boguszewska
Irena Boguszewska
Zboże wciąż jest na polach. Na szczęście prognozy pogody są w tym tygodniu optymistyczne dla rolników
Zboże wciąż jest na polach. Na szczęście prognozy pogody są w tym tygodniu optymistyczne dla rolników archiwum
Na fatalną pogodę, która była na początku sierpnia, narzekali wszyscy. Rolnicy mają jednak wyjątkowe ku temu powody, bo kiepska aura marnuje efekty ich całorocznej pracy.

Rolnicy z gminy Będzino jeszcze w ubiegłym tygodniu - gdy deszcz padał praktycznie codziennie - twierdzili, że jest beznadziejnie. Małe żniwa dopiero zaczęli, no i zaczęło lać. Zboże wciąż jest na polach, a na nich stoi woda. - Najpierw była bardzo długa susza, którą jakoś przetrwaliśmy - mówi Jerzy Bartman, rolnik z Dębczyna pod Białogardem. - Nie chcę narzekać, bo wybrałem sobie zawód rolnika i dobrze wiem, z czym on jest związany. Pamiętam też lata, że kosiliśmy zboża we wrześniu, a nawet w październiku. Tylko będzie problem ze spięciem budżetu. Ja mam szczęście, bo udało mi się kupić nawozy nie po 5,5 tysiąca złotych, a za połowę tej ceny. Przeczekałem te wariackie ceny i okazało się, że dobrze zrobiłem. Jednak ci, którzy kupili drogie nawozy, będą mieć duże problemy. Bardzo im współczuję.

Jerzy Bartman razem z brać-mi na razie skosili 50 hektarów jęczmienia ozimego i 6 ha rzepaku. Do zebrania mają jeszcze 450 ha. W gospodarstwie stoją dwa kombajny zbożowe.

- Tutaj w okolicy nikt do końca rzepaku nie skosił - mówi Jerzy Bartman. - My próbowaliśmy, ale się nie da. Ziarno powinno mieć 9 procent wilgotności, a teraz ma nawet 20 procent. Za każdy procent wilgotności powyżej normy (czyli powyżej 9 proc.) w skupie potrącają 4 procent ceny, czyli teraz może to być nawet ponad 40 procent. Płacą obecnie 1700--1800 zł za tonę, co po potrąceniach może zostać 1000 zł. A jak to się ma do kosztów produkcji, lepiej nie mówić. My kupiliśmy suszarnie i już do nas jedzie. Tyle lat (ja gospodaruję od 1987 roku) obywaliśmy się bez niej, a teraz się nie da. Za wilgotne ziarno potrącenia są olbrzymie, suszenie jest drogie, więc nie ma wyjścia.

Tomasz Kelm, rolnik z Mścić, członek rady powiatowej Koszalińskiej Izby Rolniczej, twierdzi, że w powiecie koszalińskim, podobnie jak w białogardzkim, rolnicy zebrali jęczmień ozimy i trochę rzepaku. Zbiory pszenicy jeszcze się nie zaczęły. Sytuacja jest nadzwyczajna.

- W Szczecinie w Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej z rolnikami spotkał się minister rolnictwa - informuje Kelm. - Powiedział, że można składać wnioski o szacowanie strat do gmin. Gminne komisje będą robić protokoły strat. Wojewoda zachodniopomorski wysłał już z tej sprawie pisma do gmin.

PZZ-ty w Stoisławiu zawsze o tej porze roku pracowały non stop na trzy zmiany przez siedem dni w tygodniu. Obecnie pracują na jedną wydłużoną, aby rolnicy, którym uda się zebrać trochę mokrego zboża z pola, mieli gdzie je dostarczyć. U siebie nie mogą składować, bo jest za mokre, a suszarni nie mają.

- Przewiduję, że po okresie deszczowym może się okazać, że w ziarnach pszenicy dostarczanej do skupu może być dużo mniej białka niż przewidują normy i nie będzie nadawała się na konsumpcyjną - mówi Mirosław Narojek, prezes Przedsiębiorstwa Zbożowo--Młynarskiego PZZ w Stoisławiu. - W związku z tym ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą wzrosnąć. Natomiast pojawi się wtedy dużo pszenicy o parametrach paszowych i przez to mogą zostać obniżone ceny skupu jej i innych zbóż paszowych: żyta, jęczmienia itd. Jednak jak będzie, nie wiadomo, wszystko zależy od pogody. W 2017 rok sytuacja pogodowa była podobna, bo do 15 sierpnia żniwa się praktycznie nie zaczęły. Jednak wtedy, mimo obaw, dostarczane do nas ziarno było dobrej jakości. Czyli dopóki piłka w grze, niczego nie można przesądzać - dodaje Narojek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera