Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Dziedzictwa w Sławnie [zdjęcia]

Wojciech Kulig
„Pamięć miejsc i ludzi” - pod takim hasłem uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1 promowali historię swojego miasta. Wszystko to z okazji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
„Pamięć miejsc i ludzi” - pod takim hasłem uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1 promowali historię swojego miasta. Wszystko to z okazji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Wojciech Kulig
„Pamięć miejsc i ludzi” - pod takim hasłem uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 1 promowali historię swojego miasta. Wszystko to z okazji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.

- Moi rodzice zbierają różne pamiątki po Niemcach, którzy żyli na tych terenach. Dzięki nim jedną z moich pasji jest historia Sławna. Zaczęłam się tym interesować i skoro nadarzyła się okazja to stwierdziłam, że podzielę się tym z innymi – powiedziała tuż po przedstawieniu Ada Kluszczyńska, uczennica klasy 3b

Swoje prezentacje przygotowało łącznie siedem grup uczniów z Gimnazjum Miejskiego nr 1 w Sławnie. Poza wystąpieniami na scenie, była również wystawa nawiązująca do ludzi, którzy w 1945 roku przyjechali na ziemię sławieńską osadnicy m.in. Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, czy Jędrzejowa. Wystawę przygotowała Biblioteka Publiczna z Żukowa.

- Każdy z zespołów przygotował swój odmienny program. Były prezentacje dotyczące początków historii Sławna, ale także na temat najstarszych zabytków, sławnych Sławnian, czy legend o ziemi sławieńskiej. Z dostępnych fotografii młodzież zmontowała filmy, w których porównała Sławno sprzed lat do tego obecnie – mówi Alicja Pawełek, nauczyciel w Gimnazjum Miejskim w Sławnie.

Prezentacje, które można było obejrzeć w Sławieńskim Domu Kultury są częścią Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2016, które wzmacniają identyfikację społeczną z lokalną i rodzimą spuścizną kulturową.

- Jedną z prac, która była zatytułowana „Osadnictwo na Ziemi Sławieńskiej” robiła uczennica, której rodzice od wielu lat interesują się historią tych terenów. Oni mają wiele prywatnych zbiorów widokówek Sławna. Tak samo było w przypadku historii harcerstwa. Dziewczynka, której tata obecnie należy do ZHP również zbiera fotografie dotyczące życia harcerskiego – dodaje Alicja Pawełek.

Warto dodać, że prezentacje były przygotowywane przez dłuższy czas. Uczniowie prowadzili dokumentację poszukując różnych źródeł informacji.

Zobacz także "Mam Talent" w Gimnazjum nr 7 w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!