MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Koszalinie za nami. Czas pożegnań i podsumowań [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 7 lat
Były pożegnania, nie zabrakło podsumowań, nawet kilku głosowań w sprawie nowych uchwał, ale nie obeszło się też bez mocnej przemowy o lojalności. Tak zakończyła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Koszalinie.

Wzruszającą historię opowiedział Ryszard Tarnowski, który po 25 latach zasiadania w radzie odchodzi z samorządu.

- Nie ukrywam, po tym ćwierćwieczu pracy dla miasta, dla mieszkańców, kończy się moja droga samorządowa. Dziękuję, teraz już przede mną ostatnia droga w życiu - wzruszył się radny.

Oponowali inni, oburzając się wręcz, że tak mówi.

- Ryszard, choć już nie w radzie miejskiej, ale jeszcze wiele przed nami - zwrócił się do Tarnowskiego Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej, też żegnający się z samorządem. W swoim okręgu wyborczym tym razem nie uzyskał mandatu radnego.

- To było naprawdę trudne pięć i pół roku - podsumował Kuriata.

- Ale mimo pandemii COVID-19, mimo wybuchu wojny na Ukrainie, mimo wielkich perturbacji finansowych i ograniczaniu wpływów pieniędzy do budżetów samorządów, uważam, że udało nam się poprowadzić nasze miasto w dobrą stronę. Były sukcesy, ale też, co oczywiste, porażki, błędy, potknięcia. Nie ukrywam tego. Jednak bilans jest pozytywny. Owszem, nieporozumienia polityczne targały radą miasta, podzielił się rządzący od poprzednich wyborów miastem klub Koalicji Obywatelskiej, zawalił się najważniejszy wiadukt w mieście, ale powstało lub powstaje też mnóstwo nowych dróg, a Koszalin się rozwija. Co ze mną? Na razie zostaję na mojej uczelni, choć już nie w charakterze rektora. Skończyła mi się druga, ostatnia kadencja, będę wykładowcą. Samorząd zostawiam, ale jeszcze nie wiem czy na zawsze.

Z funkcją radnego w koszalińskim samorządzie żegnają się też, obok Jana Kuriaty i Ryszarda Tarnowskiego także Bożena Kaczmarek, Anna Mętlewicz, Mariusz Nastarowski, Leopold Ostrowski, Marek Reinholz, Łukasz Sendlewski, Andrzej Sokalski, Bogumiła Tiece, Marek Twardowski, Marcin Waszkiewicz, Anetta Urbaniak i Katarzyna Czarkowska. Rada Miasta w Koszalinie będzie teraz liczyła 23 radnych, aż o czterech mniej niż w kończącej się kadencji.

od 7 lat

Ta zmiana nastąpiła z dwóch powodów. Pierwszym był taki, że do liczącej 25 radnych rady (tyle osób zasiada w radach miast liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców) dodano dwóch radnych z przyłączonych do Koszalina w ciągu tej kadencji sołectw Kretomino i Nowe Bielice. W międzyczasie jednak dane statystyczne pokazały, że w Koszalinie mieszka poniżej 100 tysięcy mieszkańców. A to oznacza, że rada musi liczyć 23 radnych.

Wróćmy do sesji. Głos zabrał też senator ziemi koszalińskiej Stanisław Gawłowski. Mówił długo o demokracji, o wyborach, o ocenie.

- Demokracja polega na sporze. I dobrze. Warto dyskutować, warto się spierać. Ja gratuluję tym, którzy mimo sporu nie zmienili swoich barw, nie oszukali swoich wyborców. Ja też jestem oceniany i wiem jak te oceny się kształtują. Ale najważniejsza jest lojalność. Ci, którzy byli nielojalni, odchodzą - wyraźnie nawiązał do konfliktu w radzie, podziału Koalicji Obywatelskiej i sukcesie KO w nowych wyborach. Senator dostał brawa.

Radni zatwierdzili wszystkie zaproponowane na tę sesję uchwały, a więc m. in. plan zagospodarowania przestrzennego Dzierżęcina -Lubiatowa i zwiększone do nawet 70 procent bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych.

Na koniec był jeszcze poczęstunek, wspominki i ostateczne pożegnanie.

Za nami ostatnia sesja Rady Miejskiej tej kadencji.

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Koszalinie za nami. Czas poż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera