Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do żłobków w Koszalinie tylko ze szczepieniami! Temat rozgrzał koszalińskich radnych miejskich

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Czwartkowa sesja Rady Miejskiej w Koszalinie nie trwała długo. Zdecydowanie najwięcej czasu zajęła dyskusja o statucie żłobka
Czwartkowa sesja Rady Miejskiej w Koszalinie nie trwała długo. Zdecydowanie najwięcej czasu zajęła dyskusja o statucie żłobka Radek Koleśnik
To było do przewidzenia - na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie panowała wyjątkowo gorąca atmosfera. Część radnych zelektryzował bowiem temat dotyczący kryteriów przyjęć maluchów do żłobków. Czyli - czy niezaszczepione dzieci będą miały szanse na miejsce w publicznych placówkach.

Przypomnijmy, prezydent miasta skierował na sesję Rady Miejskiej projekt uchwały uzupełniającej kryteria przyjęcia dzieci do koszalińskich żłobków miejskich. W kryteriach obowiązkowych został dodany zapis dotyczący szczepień ochronnych. Innymi słowy - w myśl tego zapisu do koszalińskich żłobków nie zostaną przyjęte dzieci, które nie przyjęły szczepionek ochronnych uwzględnionych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Dotyczy to m.in. gruźlicy, błonicy czy odry.

W sesji wzięła m in. udział Elżbieta Galińska - Gruchała, Powiatowy Inspektor Sanitarny, a zarazem lekarz specj. chorób zakaźnych. Tłumaczyła, dlaczego tak ważne jest szczepienie dzieci i w jakim stopniu te niezaszczepione zagrażają maluchom, które nie mogą być jeszcze poddane szczepieniom ochronnym. Przestrzegała przy tym przed organizowanymi przez niektóre mamy - jak to określiła - ospa party. - Te mamy mówią: a niech dziecko przechoruje ospę. To nie jest dobre - mówiła Elżbieta Galińska - Gruchała. - Ponieważ ospa wywołuje różnego rodzaju następstwa. Np. ktoś później ma półpaśca albo może dojść do zapalenia opon mózgowych.

Warto dodać, że obecnie wyszczepialność w Koszalinie to ok. 95%.

Dorota Pawłowska, dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych w ratuszu, tłumaczyła z kolei wątpiącym, że uchwała nie narusza przepisów RODO, o ochronie danych osobowych.

Radny z klubu PiS Andrzej Jakubowski proponował, by projekt wycofać z programu obrad, a jeżeli nie, to żeby wykreślić punkt dotyczący premiowania zaszczepionych dzieci i przedyskutować ten temat, a jeszcze lepiej - przeprowadzić konsultacje. Ta propozycja nie znalazła jednak poparcia większości.

Radna PiS Anna Mętlewicz przekonywała, że zapis w statucie, który wprowadzi dodatkowe kryterium dotyczące szczepienia dzieci, to ograniczanie wolności rodziców, którzy mają inne poglądy. - My dziś nie dyskutujemy o tym, czy szczepić dzieci, czy nie - mówiła. - Ci rodzice, którzy rezygnują ze szczepień, oni już są karani karami finansowymi przed sanepid i wojewodę, dlaczego mamy ich karać po raz drugi i wykluczać? - pytała.

- Dojdzie do tego - że sięgnę już po taki przykład - że niedługo będziemy uzależniać wstęp dzieci na basen, czy na poranki w kinie od tego, czy są zaszczepione. Nie możemy dzielić społeczeństwa - mówił też Andrzej Jakubowski.

Zarówno prezydent Piotr Jedliński, jak i wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski tłumaczyli, że nikt nikogo nie zmusza do szczepienia dzieci, jeżeli nie chce tego robić; chodzi natomiast o dodatkowe punkty przyznawane podczas naboru dzieci do publicznych żłobków. Ostatecznie uchwała przeszła większością głosów.

Jak głosowali radni?

W czwartek na posiedzeniu było 24 spośród 25 radnych (nieobecny był Marcin Waszkiewicz z klubu KO). Za uchwałą głosowało 20 osób: 18 z klubu KO - Tomasz Bernacki, Dorota Chałat, Katarzyna Czarkowska, Barbara Grygorcewicz, Bożena Kaczmarek, Krystyna Kościńska, Jakub Kowalik, Jan Kuriata, Żaneta Kwapisz, Leopold Ostrowski, Błażej Papiernik, Marek Reinholz, Łukasz Sendlewski, Sebastian Tałaj, Ryszard Tarowski, Bogumiła Tiece, Anetta Urbaniak, Izabela Wesołowska oraz 2 z klubu PiS (ku zaskoczeniu wielu), to: Mariusz Nastarowski i Oliwia Skórka.

Przeciwko uchwale było 3 radnych z klubu PiS: Andrzej Jakubowski, Anna Mętlewicz i Artur Wiśniewski. Od głosu wstrzymał się Miłosz Janczewski, także z klubu PiS.

Więcej o tej sprawie za tydzień w piątek w Głosie Koszalina.

Na sesji wrócił temat budowy stacji paliw LCNG przy ul. Krańcowej - o tym w sobotnim wydaniu Głosu.

Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo