Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatowe w Sianowie. Był czas ciężkiej pracy, jest czas zabawy [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Dawid Jaśkiewicz
Dawid Jaśkiewicz
Na stadionie miejskim w Sianowie odbyły się dożynki powiatowe.
Na stadionie miejskim w Sianowie odbyły się dożynki powiatowe. Dawid Jaśkiewicz
Wrzesień to czas obchodów Święta Plonów. Tradycyjne dożynki to forma podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę. Jest to czas odpoczynku i okazja do wspólnej zabawy. W sobotę na stadionie miejskim w Sianowie zorganizowane zostały dożynki powiatowe.

Dożynki rozpoczęły się o godzinie 14 od prezentacji wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu koszalińskiego. Następnie odbyła się Msza św. polowa. O godzinie 15, po występie zespołu ludowego Kwiat Paproci, uroczyście rozpoczęto dożynki.

Podczas dożynek zorganizowane zostały trzy konkursy: na wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko oraz na powiatowy specjał.

Dla wszystkich uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji. Każdy mógł spróbować przysmaków przygotowanych przez poszczególne miejscowości. Można było zjeść coś pieczystego i posmakować regionalnych przetworów. Nie zabrakło oczywiście słodkości - dziesiątki ciast kusiły przybyłych gości.

Na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe, swój program artystyczny zaprezentowała również młodzież. Wieczorem na scenie pojawił się zespół Dżem.

Tradycja dożynek

Warto podkreślić, że dożynki kończyły porę zbiorów zbóż jeszcze w czasach wczesnego średniowiecza korzeniami tkwiąc jeszcze w praktykach pogańskich. Od zarania było to podziękowanie za udane zbiory i symboliczny koniec prac polowych. Zwyczajowo wypadało w czasie równonocy jesiennej, a więc 23 września, choć obchodzone jest od końcówki sierpnia, ale już po żniwach, czyli zebraniu zbóż.

W Polsce szlacheckiej święto plonów na dobre już zagościło w chrześcijańskiej tradycji religijnej i rolnej będąc podziękowaniem za trud żniwiarzy. Zaczynało je przyniesienie wieńca uplecionego ze zbóż i kłosów do domu gospodarza, święcenie bochnów chleba upieczonego z tegorocznej mąki, a wieńczyła długa biesiada i zabawa. Wieniec pleciono z tzw. ostatniej kępy, czyli ostatnim zagonem niezżętego zboża, który ścinał najlepszy żniwiarz. Stąd inna nazwa dożynek – wieńce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera