Dwa srebra AKS w Paryżu

Krzysztof Bieńkowski z AKS Białogard stanął na podium Grand Prix of Paris po raz drugi z rzędu. Jacek Wójcik
Wolniacy z Białogardu mają za sobą pierwszy międzynarodowy start.

Reprezentacje Polski w zapasach w stylu klasycznym, wolnym oraz kobiet startowały w zawodach Grand Prix of Paris 2015. W stolicy Francji polscy zapaśnicy zdobyli łącznie 13 medali. Cztery krążki - 3 srebrne i 1 brązowy - znalazły się w dorobku wolniaków. Dwa z nich zdobyli zawodnicy AKS Białogard, Krzysztof Bieńkowski i Magomedmurad Gadżijew.

Na matach w Paryżu walczyło w sumie czterech wolniaków z białogardzkiego klubu. Wszyscy stoczyli walkę o medale. Pojedynki o brąz przegrali Kamil Skaskiewicz i Zbigniew Baranowski.

Krzysztof Bieńkowski w wadze do 61 kg powtórzył osiągnięcie sprzed roku. Wówczas finałowy pojedynek w Paryżu przegrał z Mongolczykiem Nyam Ochir Enchsaichanem. W tegorocznym starcie w drodze do finału stoczył dwie zwycięskie walki, w których pokonał reprezentantów Francji Ilman Muchtarowa i Quentina Stickera. W finale Bieńkowski uległ mistrzowi świata juniorów w ub.r. Irańczykowi Imanowi Sadeghi-koukandehowi.

Magomedmurad Gadżijew w drodze do finału do 70 kg stoczył trzy walki. W 1/8 finału zawodnik AKS pokonał Azera Rusłana Dibirgadijewa. Następnie w ćwierćfinale jego rodaka mistrza olimpijskiego z Londynu (2012) do 60 kg Togrula Asgarowa, a w półfinale Amerykanina Cylera Sandersona. W walce o złoty medal Gadżijew uległ reprezentantowi Iranu, Hassanowi Yazdani Charati (mistrz świata juniorów z ub. r.).

W kategorii do 86 kg, w której srebro wywalczył Radosław Marcinkiewicz, a brąz Sebastian Jezierzański, blisko podium był Zbigniew Baranowski. W kwalifikacjach zawodnik AKS pokonał Stephane Marczinskiego (Francja), a w 1/4 finału uległ mistrzowi świata juniorów Alirezie Karimimachianiemu (Iran).

W repasażu Baranowski wygrał z Philem Keddy (USA), a w walce o brąz pokonał brązowego medalistę z Londynu Gabora Hatosa (Węgry).
W najcięższej kategorii 125 kg walczył Kamil Skaskiewicz. Wicemistrz Europy z 2013 r. wygrał dwie pierwsze walki z Lukasem Hormannem (Austria) i Jose Cubą (Hiszpania). W półfinale uległ medaliście mistrzostw Europy i świata Jamaladdinowi Magomedowowi z Azerbejdżanu. O 3. miejsce przegrał z brązowym medalistą ME sprzed roku Węgrem Danielem Ligeti.