MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Dwunastka" zaprasza na swoje święto do Kołobrzegu i do Szczecina

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Od wiosny 1945 roku 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest związana z północno – zachodnią częścią Polski, czego wyrazem będą obchody dorocznego święta „Dwunastki” – główna część zostanie zorganizowana w Kołobrzegu, który nie widział tak dużej uroczystości wojskowej od końca lat 90-tych.
Od wiosny 1945 roku 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest związana z północno – zachodnią częścią Polski, czego wyrazem będą obchody dorocznego święta „Dwunastki” – główna część zostanie zorganizowana w Kołobrzegu, który nie widział tak dużej uroczystości wojskowej od końca lat 90-tych. Zdjęcia: mjr Błażej Łukaszewski, st. chor. Ireneusz Tomaszewski
Tegoroczne obchody święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego podzielono na dwa etapy. 14 czerwca w Kołobrzegu i 28 czerwca w Szczecinie.

Pierwszą część będzie stanowił uroczysty apel z okazji święta 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz 12 pułku logistycznego. Głównym punktem uroczystości będzie defilada pododdziałów honorowych jednostek wojskowych wchodzących w skład 12 Dywizji. W defiladzie oprócz żołnierzy planowo ma uczestniczyć również ciężki sprzęt (m. in. kołowe transportery opancerzone ROSMAK, moździerz RAK, pojazd opancerzony MRAP, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego HARDUN, wyrzutnia rakietowa WR-40 LANGUSTA).

Apel rozpocznie się w piątek 14 czerwca o godzinie 12 przy Placu Armii Krajowej w Kołobrzegu. Nieopodal tego miejsca, przy Skwerze Pionierów w Kołobrzegu już od godziny 10 będzie zorganizowany piknik wojskowy, czyli pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego (m. in. KTO ROSOMAK, moździerz RAK, CKPERIT HARDUN). Podczas pikniku będzie można skosztować pysznej grochówki wojskowej, która będzie wydawana w godzinach 13.30 – 16.

Druga część obchodów rozpocznie się w piątek 28 czerwca br. o godzinie 18:00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Szczecinie, po której nastąpi Uroczysty Capstrzyk o 19:30 przed budynkiem Dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Zaleskiego 2 w Szczecinie.

Historia i współczesność "Dwunastki"
Na mocy Decyzji Nr 88/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 16.03.2009 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia dorocznego święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego (Dz. Urz. MON z 2009 r., Nr 6, poz. 73), 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana przejęła i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji 6 Dywizji Strzelców Polskich Armii gen. Józefa Hallera, 12 Dywizji Piechoty, 12 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 28 czerwca i związane jest z tradycjami bojowymi 6 Dywizji Strzelców Polskich Armii gen. Józefa Hallera. W tym dniu w 1919 roku, w obecności Naczelnika Państwa Polskiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas walk o kształtowanie granic państwa, pułki z 6 Dywizji Strzelców Polskich przeszły swój chrzest bojowy, wykazując się odwagą i przełamując front pod Złoczowem.

Obecnie 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana składa się z następujących jednostek wojskowych:

- Dowództwo (Szczecin);

- 2 Brygada Zmechanizowana (Złocieniec, Czarne, Oleszno);

- 7 Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk, Lębork, Trzebiatów);

- 12 Brygada Zmechanizowana (Szczecin, Stargard, Choszczno);

- 5 pułk artylerii (Sulechów);

- 8 pułk przeciwlotniczy (Koszalin);

- 12 pułk logistyczny (Kołobrzeg);

- 12 batalion dowodzenia (Szczecin).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Dwunastka" zaprasza na swoje święto do Kołobrzegu i do Szczecina - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński