Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur w sprawie grypy. Z infekcją lepiej w domu

Ilona Stec [email protected]
Doktor Gabriela Kowalska -Karaczun radzi, by w porze grypy i przeziębień szczególnie dbać o siebie – odpoczywać, prawidłowo się odżywiać, ubierać.
Doktor Gabriela Kowalska -Karaczun radzi, by w porze grypy i przeziębień szczególnie dbać o siebie – odpoczywać, prawidłowo się odżywiać, ubierać. Fot. Radosław Koleśnik
Oto dalsze pytania naszych Czytelników i odpowiedzi w sprawie grypy, których udzieliła podczas telefonicznego dyżuru w redakcji Gabriela Kowalska-Karaczun, lekarz rodzinny.

- Od kilku dni jestem przeziębiony. Mam katar, podwyższoną temperaturę. Nie wiem, czy iść z tym do lekarza, czy jeszcze trochę poczekać. Obawiam się, że to może początek grypy.
- Nie każda infekcja jest grypą. Jeżeli ma się zwykły katar, zaczyna się gorączkować, to prawdopodobnie jest zwykła infekcja wirusowa. W takim przypadku należy zostać w domu, odizolować się, położyć, odpocząć, wziąć leki, które złagodzą przebieg choroby - na przykład leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe. Z wizytą w przychodni - o ile to możliwe - lepiej na razie poczekać. Chyba, że potrzebne jest zwolnienie lekarskie. Jeśli jednak można wygospodarować sobie jakoś trochę wolnego, warto to zrobić. Obecnie rozpoczął się okres wzmożonych zachorowań na różne infekcje wirusowe, w przychodniach jest więcej ludzi. Łatwiej się zarazić, dlatego może się zdarzyć, że ktoś przyjdzie do lekarza ze zwykłym przeziębieniem i wróci do domu z wirusem grypy. Zdecydowanie odradzałabym chodzenie z infekcją, bo może ona rozwinąć się w coś poważniejszego, poza tym zakaża się innych ludzi.

- Lekarze w przychodniach rozpoznają grypę, ale czy to jest na pewno grypa czy nie - podobno nie mogą tego potwierdzić.
- Rzeczywiście, nie ma - niestety - testów do szybkiego wykrywania zakażenia wirusem grypy. W większości przypadków choroba rozpoznawana jest na podstawie objawów. Dla grypy charakterystyczny jest nagły, szybki początek, z wysoką gorączką, brakiem apetytu, bólami mięśni, kości. Boli wszystko. Ta choroba dosłownie ścina z nóg, człowiek nie nadaje się do normalnego życia. U osób przewlekle chorych dolegliwości, które odczuwają na co dzień, zwykle jeszcze się nasilają się. Przy grypie postępuje się podobnie, jak przy przeziębieniu. Trzeba się odizolować, położyć do łóżka, pić dużo płynów i zastosować leki, które złagodzą objawy choroby - przeciwgorączkowe, przeciwbólowe. Jeśli ktoś nie pracuje albo nie jest mu potrzebne zwolnienie, lepiej niech od razu do przychodni się nie wybiera, tylko spróbuje leczyć się w domu. Po kilku dniach choroba powinna ustąpić.

- Kiedy koniecznie trzeba zgłosić się z grypą czy przeziębieniem do lekarza?
- Jeśli pojawią się niepokojące objawy, na przykład duszności. Jeśli - mimo leczenia objawowego - po trzech dobach wysoka temperatura nie ustępuje lub wciąż utrzymują się inne dolegliwości - należy zgłosić się do lekarza. Trzeba jednak pamiętać, by po wizycie w przychodni nie dotykać oczu, nosa ust. W domu dokładnie umyć ręce, twarz, zmienić odzież. Zdjętą - dokładnie wywietrzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!