Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko wpadło w sieć? Jest pomoc. W Koszalinie i Kołobrzegu powstały pierwsze poradnie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
- Wśród najmłodszych coraz większym problemem jest uzależnienie od komputera, telefonu - ostrzegają psychologowie
- Wśród najmłodszych coraz większym problemem jest uzależnienie od komputera, telefonu - ostrzegają psychologowie A.Boroń
W Zachodniopomorskiem przez lata nie było poradni zajmującej się terapią uzależnień dzieci i młodzieży. Dwa takie ośrodki właśnie pojawiły się na mapie województwa - w Koszalinie i w Kołobrzegu. - Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwoli pomóc większej liczbie młodych ludzi - cieszą się specjaliści.

Rodzice, szkolni pedagodzy i nauczyciele zgodnie alarmują, że lawinowo rośnie grupa dzieci i młodzieży wymagających pomocy psychologicznej. Tymczasem oczekiwanie na nią w poradniach psychologicznych finansowanych w ramach kontraktów z NFZ wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Dostępność do konsultacji jest więc mocno ograniczona, tym bardziej że większości rodziców nie stać na prywatną terapię.

Z kolei w ramach pomocy psychologicznej coraz większym problemem są uzależnienia. I o ile w województwie działają w ramach bezpłatnej służby zdrowia poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, to - jak przyznaje Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału NFZ - nie było dotąd poradni wyspecjalizowanej w zajmowaniu się uzależnieniami.

Teraz mamy dwie, obie w części koszalińskiej województwa.

Dorota Śliwińska-Łuczak z koszalińskiego Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Anon zdradza, że od roku trwały negocjacje z zachodniopomorskim oddziałem NFZ na podpisanie umowy, bo do Centrum trafiało bardzo dużo dzieci i nastolatków wymagających takiej właśnie terapii.

- Wśród najmłodszych coraz większym problemem jest uzależnienie od komputera, telefonu, czyli od gier i mediów społecznościowych - tłumaczy i mówi, że z prośbą o pomoc zwracają się rodzice coraz to młodszych dzieci.

Szacuje się, że aż 13 proc. młodszych dzieci i około 15 proc. młodzieży w Polsce wykazuje cechy uzależnienia od mediów społecznościowych, a siecioholizm staje się poważnym zagrożeniem.

Blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat, a w grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. (wnioski z badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej - przyp. red.).

Śliwińska-Łuczak ujawnia, że wśród nastolatków dochodzą uzależnienia od różnego rodzaju substancji, takich jak alkohol, narkotyki, dopalacze, nikotyna. Rośnie też grupa młodych ludzi uzależnionych od leków.

- Dzięki wparciu finansowemu koszalińskiego ratusza od początku tego roku byliśmy w stanie objąć opieką pewną grupę najmłodszych pacjentów z Koszalina. Kontrakt z NFZ pozwoli nam pomóc większej liczbie młodych ludzi, z czego bardzo się cieszymy - mówi Śliwińska-Łuczak.

Ilu najmłodszych pacjentów będzie mogło skorzystać ze wsparcia terapeutów?

- W przypadku świadczeń dla dzieci płacimy za wszystkie udzielone, także jeśli przekraczają kwotę kontraktu - zapewnia Koszur.

Poradnie terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży w Zachodniopomorskiem:

  • Kołobrzeg, Lech Investment sp. z o.o., ppor. Edmunda Łopuskiego 52, tel. 94 713 62 23;
  • Koszalin, Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień Anon sp. z o.o., Monte Cassino 13, tel. 94 343 07 48.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera