Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja: Nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Co się tak naprawdę zmieni?

Katarzyna Chybowska
Szkolne plany lekcji układane są tak, by zajęcia wymagające intensywnego wysiłku umysłowego były wcześniej danego dnia
Szkolne plany lekcji układane są tak, by zajęcia wymagające intensywnego wysiłku umysłowego były wcześniej danego dnia Radek Koleśnik
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja o przekazaniu do konsultacji nowego projektu rozporządzenia, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zmiany, które przez wiele portali internetowych oraz gazet nazwane zostały rewolucją, raczej są nazwane tak na wyrost, przynajmniej w Koszalinie. Wśród pozornie nowych zapisów jest m.in. zapewnienie uczniom dostępu do szafek, tak aby mogły zostawić w szkole część podręczników. Ministerstwo mówi też o tym, aby minimalny czas trwania przerw w szkole wynosił 10 minut.

- W Koszalinie 10-minutowe przerwy to standard, oczywiście oprócz przerwy obiadowej, która jest dłuższa - informuje nas Arkadiusz Podgórski z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie. - Jeśli gdzieś zdarzały się przerwy 5-minutowe, to najczęściej przed ostatnią lekcją, tak aby dzieci mogły wrócić wcześniej do domu.

Podobna sytuacja jest w przypadku zapewnienia wody pitnej oraz szafek na książki.

- Wiele szkół ma już szafki albo miejsca w szatniach - dodaje Katarzyna Macko z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie. - Wiele placówek również ma dla swoich podopiecznych ustawione choćby baniaki z wodą pitną.

Kolejny podpunkt nowego projektu rozporządzenia mówi o obowiązku uwzględnienia w planie zajęć dydaktyczno-wychowawczych realizacji zajęć wymagających intensywnego wysiłku umysłowego nie później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.

- Zawsze tak robimy, planując zajęcia, sprawdza to sanepid. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy cały czas borykamy się z zmianami wywołanymi reformą, czasem jest to niemożliwe. Jeśli nauczyciel uczący na przykład fizyki pracuje w kilku miejscach i do danej szkoły jest w stanie dotrzeć na siódmej godzinie lekcyjnej, to najważniejsza dla dyrektorów jest realizacja podstawy programowej - dodaje pan Arkadiusz.

Rozporządzenie mówi też o konieczności rejestrowania wyjść grupowych, które nie są wycieczkami oraz konieczności informowania kuratora oświaty o zawieszeniu zajęć. Zmiany wynikające z rozporządzenia mają być wprowadzone od 1 marca 2019 roku.

POLECAMY:

Sinice Bałtyk 2018. Gdzie zakaz kąpieli. Zamknięte i otwarte kąpieliska

Zaćmienie Księżyca. W koszalińskim obserwatorium mieszkańcy spoglądają w niebo [wideo, zdjęcia]

Skrajnie zaniedbane zwierzęta odebrano 85 - letniemu mężczyźnie, który sam potrzebował pomocy

Sunrise Festival w Kołobrzegu. Jak bawili się festiwalowicze? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Sztafeta śmiałków, którzy jako pierwsi pokonali Bałtyk wpław, już w Kołobrzegu

Drop koło Barwic. Ptak, który wymarł w latach 80., powraca [zdjęcia]

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Koszalin: Podpisanie umowy firma-szkoła pomiędzy Urzędem Miejskim, Zespołem Szkół nr 9 i firmą Mikroserwis

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo