Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2011: Testy już od wtorku

Alina Konieczna [email protected]
Egzamin gimnazjalny 2011: We wtorek w gimnazjach rozpoczynają się egzaminy. Muszą do nich przystąpić wszyscy uczniowie trzecich klas, bo to jeden z warunków ukończenia szkoły.

Zaglądajcie na www.gk24.pl

Zaglądajcie na www.gk24.pl

Jeśli jeszcze dziś chcecie poćwiczyć, skorzystajcie z ubiegłorocznych testów, które znajdziecie na naszej stronie internetowej www.gk24.pl. Także tam po zakończeniu każdego z egzaminów będziemy publikować arkusze egzaminacyjne oraz odpowiedzi.

Gimnazjalistów czekają trzy nerwowe dni. We wtorek przyjdzie im zmierzyć się z egzaminem humanistycznym. Rozwiązując test będą musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki.

Egzamin gimnazjalny 2011. Test humanistyczny - odpowiedzi

Egzamin gimnazjalny 2011:. Uczniowie o teście humanistycznym [zobacz test]


Test humanistyczny 2011 >>> Egzamin gimnazjalny 2011 - test humanistyczny

Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna - www.cke.edu.pl

Egzamin gimnazjalny 2011. Uczniowie o teście humanistycznym [zobacz test]

- Wystarczy bardzo dokładnie przeczytać polecenia i precyzyjnie odpowiadać na pytania - radzi uczniom Przemysław Jaśkiewicz , nauczyciel historii, jednocześnie dyrektor Gimnazjum nr 11 w Koszalinie. - Warto pamiętać o tym, że egzaminatorzy będą sprawdzać prace według określonego klucza i ściśle sprecyzowanych kryteriów. Nie warto pisać więcej, nie na temat, ponieważ to nic nie da.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2011
Testy, odpowiedzi, porady na www.gk24.pl/egzaminy

Drugi dzień egzaminu to test najtrudniejszy dla większości uczniów. Obejmuje przedmioty matematyczno-przyrodnicze - matematykę, biologię, geografię, chemię, fizykę i astronomię. Poprzedni test matematyczno-przyrodniczy był trudny, sprawił uczniom wiele problemów.

- Liczymy na to, że w tym roku autorzy zadań nie będą już tak wymagający - powiedział nam Rafał Mazurek, gimnazjalista z Koszalina. - Przecież nie wszyscy uczniowie są tak dobrymi matematykami. Poziom powinien być średni, żeby zadania mógł rozwiązać każdy.

Trzeci dzień egzaminacyjnych zmagań - czwartek - będzie poświęcony językom obcym nowożytnym. Uczniowie najczęściej będą zdawać język angielski, następnie - niemiecki. Egzaminy językowe gimnazjaliści uznają za najłatwiejsze. Dotychczasowe wyniki potwierdzają te opinie, podczas egzaminów językowych gimnazjaliści wypadają dobrze. Jeszcze w tym roku szkolnym wyniki testów językowych nie będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli ktoś tego nie uczyni (bez uzasadnionych przyczyn), musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum i przystąpić do egzaminu w roku następnym. Gimnazjaliści, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu w kwietniu, przystępują do niego w dodatkowym terminie (6 czerwca egzamin humanistyczny, 7 czerwca - matematyczno-przyrodniczy i 9 czerwca - językowy).

Liczba uzyskanych punktów nie ma wpływu na ukończenie szkoły, jednak jest brana pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przy rekrutacji. Wyniki egzaminu gimnazjalnego nie są podawane na świadectwie, lecz na zaświadczeniu wystawionym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Wyniki egzaminów mają być znane 15 czerwca.

Specjalista radzi - Jak pokonać stres

Gimnazjalistom radzi Beata Piwar, pedagog z Gimnazjum nr 11 w Koszalinie:

- Stres towarzyszy nam każdego dnia, jest nieodłącznym elementem naszego życia. Na niektórych działa mobilizująco, inni się spalają. Zauważyłam, że wśród gimnazjalistów są uczniowie, którzy podchodzą do nauki bardzo poważnie, i ci z większym dystansem.

Przed egzaminem stres może dopaść i jednym, i drugich. Jak walczyć ze stresem? Polecam sposób, który sama wypróbowałam. Metoda polega na wykorzystywaniu wyobraźni. Trzeba wyobrazić sobie, że udajemy się do bardzo przyjemnego miejsca (plaża, łąka, jezioro, dom rodzinny). Taki spacer w wyobraźni ma działanie odprężające, uspokaja oddech.

Jeśli uczeń wychodzi na egzamin, powinien spojrzeć na tę sytuację w pozytywnym świetle - idę do swojej szkoły, gdzie spotkam kolegów, życzliwych nauczycieli, będę pisać egzamin w sali, którą znam. Uczyłem się, zatem na pewno sobie poradzę. Jest taka teoria samosprawdzających się przepowiedni.

Jeśli pomyślimy - pójdzie mi dobrze, to tak będzie. Gdy będziemy mieli czarne myśli, wynik może okazać się niezadowalający.

Przed egzaminem powinniście się dobrze wyspać i wypocząć. Nie radzę zarywać nocy i uczyć się do ostatniej chwili. Polecam spacer w miłym towarzystwie, żeby się dotlenić. Stanowczo odradzam wszelkie środki "dopomagające", które w efekcie mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Wskazane jest picie wody i zielonej herbaty.

Przed wyjściem na egzamin nie objadacie się zbytnio, ale też nie wychodźcie z domu na czczo. Najlepiej zjeść lekkie śniadanie i w dobrym nastroju pójść na egzamin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!