Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2011: Trzy dni z testami

Alina Konieczna [email protected]
Uczniowie klasy III c w Gimnazjum nr 11, tak jak ich koledzy w całej Polsce, do egzaminów przygotowywali się praktycznie od pierwszej klasy. Za parę dni udowodnią, jakie umiejętności zdobyli w gimnazjum.
Uczniowie klasy III c w Gimnazjum nr 11, tak jak ich koledzy w całej Polsce, do egzaminów przygotowywali się praktycznie od pierwszej klasy. Za parę dni udowodnią, jakie umiejętności zdobyli w gimnazjum. Radosław Brzostek
Egzamin gimnazjalny 2011: Uczniów trzecich klas gimnazjalnych czeka egzaminacyjny maraton. Rozpocznie się w najbliższy wtorek, testem humanistycznym. Ale już od dzisiaj możesz poćwiczyć z "Głosem" - wystarczy zajrzeć na stronę www.gk24.pl/egzaminy

Od tych egzaminów wiele zależy. To ich wyniki zdecydują, czy młodzi ludzie dostaną się do wymarzonych liceów. We wtorek 12 kwietnia uczniowie będą zdawać test humanistyczny, w środę - matematyczno-przyrodniczy.

Na uporanie się z odpowiedziami podczas obu części egzaminu zdający będą mieli po 120 minut . Trzeci egzamin, zaplanowany na czwartek 14 kwietnia, dotyczy znajomości języka obcego. Uczniowie będą musieli go zaliczyć w ciągu 90 minut. Jeszcze w tym roku szkolnym (po raz ostatni) wyniki tego egzaminu nie będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

- Nasi uczniowie podchodzą do egzaminów językowych poważnie, przekonujemy ich do tego, żeby absolutnie nie bagatelizowali testu językowego - podkreśla Przemysław Jaśkiewicz, dyrektor Gimnazjum nr 11 w Koszalinie. - Jeśli ktoś osiągnie dobry wynik z egzaminu językowego, na pewno przemówi to na jego korzyść w sytuacji, kiedy inni kandydaci będą mieli taką samą liczbę punktów.

Od przyszłego roku egzaminy językowe w nowej formule, będą liczone do puli punktów potrzebnych do tego, aby dostać się do wybranego liceum lub technikum. W tym roku jest jeszcze po staremu: każdy uczeń może zdobyć maksymalnie 200 punktów. Na tę pulę składa się: 50 punktów za egzamin humanistyczny, 50 - za matematyczno-przyrodniczy, 60 punktów za oceny na świadectwie oraz 40 punktów za inne kryteria ustalone przez szkoły ponadgimnazjalne. Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim przyjmowani są do szkół niezależnie od kryteriów.

Polonistka radzi

Agnieszka Pera, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 11

Agnieszka Pera, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 11 radzi uczniom, których we wtorek czeka egzamin humanistyczny:
Ostatnie dni przed egzaminem to dobry czas na podsumowanie wiadomości. Można sięgnąć po tabele, informacje zbiorcze, przypomnieć sobie lektury, ich bohaterów. Na naukę jest już trochę za późno, ale te dni warto poświęcić na uporządkowanie wiadomości.

W dniu egzaminu, gdy usiądziecie nad arkuszem, pamiętajcie - najważniejsze jest logiczne myślenie, i to niezależnie od tego, czy zdajecie egzamin humanistyczny, czy matematyczno-przyrodniczy. Po dwa razy przeczytajcie każde polecenie, czytajcie ze zrozumieniem i ściśle odpowiadajcie na pytania.

Precyzyjne odpowiedzi to klucz do sukcesu. Rozbudowana wypowiedź pisemna (wypracowanie, rozprawka) powinna mieć tyle wierszy, ile potrzeba. Nie warto pisać za dużo, ponieważ to zwiększa ryzyko popełnienia błędu. Tu także najważniejsze jest to, żeby wypracowanie było ściśle na temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!