Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2016. Historia, WOS, polski - ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Sylwia Zarzycka
Sylwia Zarzycka
Egzamin Gimnazjalny Polski Odpowiedzi
Egzamin Gimnazjalny Polski Odpowiedzi
Egzamin gimnazjalny 2016 rozpoczyna się o godz. 9. 360 tys. uczniów w całej Polsce rozwiązywać będzie testy z części humanistycznej: historii, WOS oraz języka polskiego. Na gk24.pl zamieścimy odpowiedzi i arkusze z egzaminów.

Egzamin gimnazjalny 2016 - trzy dni testów
Od dziś przez trzy dni uczniowie ostatnich klas gimnazjów zmagać się będą z pierwszym w szkolnej karierze poważnym egzaminem, przez niektórych zwanym „małą maturą”. Podzielony jest on na trzy bloki i sprawdza wiedzę z niemal wszystkich przedmiotów.

Egzamin gimnazjalny 2016 - historia, WOS - ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Egzamin gimnazjalny 2016 - arkusz Historia, WOS

Egzamin gimnazjalny 2016. Historia, WOS - ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Egzamin gimnazjalny 2016. Język polski. ODPOWIEDZI, ARKUSZE

Dzisiejsze dwa testy poświęcone są przedmiotom humanistycznym. Pierwszy, jaki uczniowie rozpoczną o godz. 9, to egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie, powtarzając materiał, do wczoraj pilnie powtarzali wiadomości o chrzcie Polski, licząc na to, że w związku z 1050 rocznicą tego ważnego wydarzenia, wśród pytań z historii będą także te, dotyczące 966 roku.

Część zagadnień z WOS-u zawierała w latach ubiegłych przede wszystkim pytania bazujące na podanych tekstach źródłowych oraz tabelach i wykresach. Wydaje się, że jedynym „pewniakiem” jest zagadnienie dotyczące wyborów władz samorządowych, bo ono w różnych konfiguracjach pojawia się co roku. - Być może będzie też, w nawiązaniu do bieżących wydarzeń, pytanie o Trybunał Konstytucyjny - próbują zgadywać uczniowie.

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego

Po przerwie, która w większości szkół będzie przeznaczona na posiłek, gimnazjaliści przystąpią do 80-minutowego sprawdzianu wiedzy z języka polskiego. Test zawiera pytania zamknięte, sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Można się też spodziewać jakiegoś teoretycznego pytania z gramatyki, z pewnością, jak co roku, będą zadania sprawdzające znajomość środków stylistycznych. W części otwartej uczniowie będą musieli napisać rozprawkę, charakterystykę albo opowiadanie.

We wtorek przed ucznaimi stanie największe wyzwanie - testy z przedmiotów przyrodniczych oraz z matematyki. Rozkład dnia będzie taki sam jak w poniedziałek, o godz. 9 jeden test, potem przerwa, następnie 80-minutowy egzamin z matematyki. Jak mówi Małgorzata Czerwona, matematyk w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie, na egzaminie z matematyki nie trzeba się bać rozwiązywania nawet trudnych zadań otwartych. Ważne jest skupienie i dobra organizacja pracy. W tym roku po raz pierwszy, także w naszym województwie, otwarte zadania z tego egzaminu będą sprawdzane elektronicznie.

W środę uczniowie zdawać będą egzaminy z języka obcego. Ponad 80 proc. zadających wybrało język angielski. Poziom postawowy zdają wszyscy. Drugi test pisany na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy dla tych, którzy danego jezyka uczyli się także w szkole podstawowej.

Wyniki wszystkich części egzaminu uczniowie poznają 17 czerwca. Są one, obok ocen na świadectwie, podstawowym kryterium podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Trzy dni stresu
Od lat najtrudniejsza jest matematyka
Wyniki egzaminów gimnazjalnych w województwie zachodniopomorskim należą do najniższych w kraju. W naszym regionie średnie z poszczególnych egzaminów najwyższe są w dużych miastach, w tym w Koszalinie, ale są też szkoły gminne, które nie mają się czego wstydzić. Najtrudniejszy dla uczniów jest co roku egzamin z matematyki. Są szkoły, w których średnia z tego przedmiotu nie przekracza 30 procent możliwych do zdobycia punktów. Często pytani o takie mizerne wyniki nauczyciele mówią, że jednym z powodów są zbyt trudne pytania, z którymi przeciętny uczeń nie jest sobie w stanie poradzić. Znacznie lepiej wypadają przedmioty humanistyczne, przede wszystkim język polski. Najlepsze wyniki przynosi egzamin z języka obcego, są szkoły w których średnia z poziomu podstawowego przekracza 80 proc.

Egzamin nie kończy nauki. W czwartek uczniowie wrócą do zwykłego rozkładu zajęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo