Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekonom skończył 65 lat

Alina Konieczna [email protected]
Jubileusz stał się okazją do spotkań różnych pokoleń nauczycieli ekonoma. Pierwsza od lewej Józefa Soroka, przed laty nauczycielka matematyki. Pośrodku Janina Karlińska (przedmioty ekonomiczne) w rozmowie z obecną nauczycielką WF-u Jadwigą Staśkiewicz. Pamiątkowe zdjęcie robi Wioletta Hinc (niegdyś opiekun praktyk i pracownik świetlicy).
Jubileusz stał się okazją do spotkań różnych pokoleń nauczycieli ekonoma. Pierwsza od lewej Józefa Soroka, przed laty nauczycielka matematyki. Pośrodku Janina Karlińska (przedmioty ekonomiczne) w rozmowie z obecną nauczycielką WF-u Jadwigą Staśkiewicz. Pamiątkowe zdjęcie robi Wioletta Hinc (niegdyś opiekun praktyk i pracownik świetlicy). Fot. Radosław Koleśnik
Uroczyście i wzruszająco było w piątek w koszalińskim Zespole Szkół nr 1. Popularny ekonom świętował 65. urodziny. Były kwiaty, prezenty i mnóstwo życzeń.

Ponad 22 tysiące absolwentów, którzy podjęli pracę w różnych branżach, nie tylko w Koszalinie, ale w różnych zakątkach kraju czy Europy. 19 zawodów, których uczyli się młodzi ludzie.

Różne nazwy, różne kierunki kształcenia w zależności od potrzeb rynku pracy i tylko budynek niezmiennie ten sam, stylowy, z czerwonej cegły, przy dzisiejszej ul. Andersa 30. Obecny Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika, to pierwsza szkoła zawodowa w powojennym Koszalinie. Gimnazjum i Liceum Handlowe powstało w 1945 roku, by kształcić kadry do pracy w dźwigającym się z ruin Koszalinie. - 65 lat to piękny wiek - podkreślała podczas uroczystości dyrektor szkoły Jadwiga Topolan. - Mamy bogaty dorobek i mnóstwo planów na przyszłość.

Na szkolnych urodzinach pojawiło się wielu gości, wśród nich absolwenci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, kuratorium oświaty, a także pracodawcy, u których uczniowie uczą się zawodu. Nie zabrakło nauczycieli z dawnych lat. Największe brawa otrzymał długoletni dyrektor Józef Rudecki, który kierował szkołą przez 25 lat, od roku 1965 do 1990.

Koszaliński ekonom słynie w całym kraju z sukcesów swoich uczniów w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej (3. miejsce w Polsce pod względem liczby laureatów), z międzynarodowych konferencji i seminariów, ze współpracy ze szkołami europejskimi, czy wspaniałych wystaw gastronomicznych (te ostatnie, to już, niestety, historia). O ekonomie mówiło się zawsze, że to szkoła pięknych dziewcząt. - To właśnie tu spotkałem swoją żonę - podkreślał wiceprezydent Koszalina Andrzej Jakubowski. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Czuczak, absolwent koszalińskiego elektronika, wspominał wspólne dyskoteki z uczennicami ekonoma.

Z okazji jubileuszu szkoła została uhonorowana Złotą Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego, którą wręczył wicemarszałek województwa Jan Krawczuk. Nagrody prezydenta Koszalina otrzymali nauczyciele: Jadwiga Topolan, Anna Kaniewska, Ewa Łęgowska, Janina Blicharz i Jan Łukszan. Miasto nagrodziło szkołę jubilatkę nowoczesnym prezentem - tablicą interaktywną. Jubileuszową uroczystość zakończyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej założyciela szkoły Stanisława Piestraka oraz pierwszych nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo