Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Wendland: - Sułkowski wraca do Kołobrzegu

Łukasz Gładysiak
- Pamiątki po księciu Sułkowskim pozostaną u nas do końca sierpnia - mówi dyrektor Patrii Colbergiensis, Ewa Wendland
- Pamiątki po księciu Sułkowskim pozostaną u nas do końca sierpnia - mówi dyrektor Patrii Colbergiensis, Ewa Wendland Łukasz Gładysiak
Na kołobrzeskim Cmentarzu Wojennym odbył się Apel Poległych. Nie zabrakło kombatantów. Pod koniec kwietnia w Patrii obejrzymy oryginalne przedmioty należące do księcia Antoniego Sułkowskiego. Jego żołnierze oblegali Kołobrzeg w 1807 r.

Udział żołnierzy 1. pułku piechoty Legii Poznańskiej w oblężeniu Kołobrzegu przez wojska napoleońskie w 1807 r. to fakt powszechnie znany nie tylko pasjonatom dziejów wojskowości. Rzadko kiedy jednak mamy możliwość zetknąć się z zabytkami, które rzeczywiście należały do bohaterów tamtych wydarzeń. Od 29 kwietnia do oglądania pamiątek po żołnierzach i ich legendarnym dowódcy - księciu Antonim Sułkowskim zaprasza Muzeum Patria Colbergiensis mieszczące się w podziemiach kołobrzeskiego ratusza z XIX w.

- Dzięki współpracy z Muzeum Zamku w Rydzynie, którego właścicielami była rodzina Sułkowskich, udało się nam wypożyczyć pamiątki, z którymi dowodzący Polakami pod Kołobrzegiem książę został pochowany - mówi Robert Maziarz, twórca Patrii. Będą wśród nich wojskowe buty Antoniego Sułkowskiego, ostrogi, epolety oraz sznury generalskie Księstwa Warszawskiego i guziki mundurowe. Całość uzupełni kopia portretu księcia.

- Warto dodać, że w chwili pozowania malarzowi, Sułkowski miał na sobie ubiór, którego elementy pojawią się na naszej wystawie - kończy Robert Maziarz.

Pamiątki po dowódcy 1. pułku piechoty Legii Poznańskiej to jednak nie wszystko. - Na ekspozycji zaprezentujemy także artefakty znalezione w czasie ekspedycji naukowej naszego muzeum w Lesie Kołobrzeskim, czyli tam, gdzie w 1807 r. stacjonowali Polacy. Są to cynowe guziki z numerem pułku, monety żołdowe oraz przedmioty osobiste - informuje Ewa Wendland, dyrektor Muzeum Patria Colbergiensis.

Podczas wernisażu zaplanowanego na ostatni piątek kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się też sesja naukowa dotycząca oddziałów polskich oblegających wraz z Napoleonem Kołobrzeg. Prelekcje wygłoszą: dyrektor Muzeum Zamku w Rydzynie Zdzisław Moliński, kołobrzeski historyk i specjalista w temacie Hieronim Kroczyński oraz archeolog Olaf Popkiewicz.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!