MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Expose burmistrza Szczecinka. Jest nowa przewodnicząca Rady Miejskiej [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Radna KO Grażyna Kuszmar została nową przewodniczącą Rady Miejskiej Szczecinka.
Radna KO Grażyna Kuszmar została nową przewodniczącą Rady Miejskiej Szczecinka. Rajmund Wełnic
Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas przedstawił swój plan działań na kadencję 2024-29. Padło wiele pojednawczych głosów, choć atmosfera wzajemnej nieufności w sali obrad Rady Miejskiej wciąż się unosi.

W czwartek (23 maja) po raz drugi w tej kadencji zebrała się szczecinecka Rada Miejska. Nie zabrakło na niej ważnych decyzji – po tym jak mandatu radnego nie objął Maciej Makselon, ślubowanie złożył Szymon Kiedel, następny na liście kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Dodajmy jednak, że tu sprawa wciąż nie jest do końca jasna, bo sąd 28 maja zajmie się protestem wyborczym złożonym w związku z kontrowersjami co do miejsca zamieszkania Macieja Makselona (kandydat musi być mieszkańcem danej gminy). Teoretycznie sąd może nakazać nawet powtórzenie wyborów w tym okręgu lub nakazać ponowne przeliczenie głosów. Może też uznać, że głosuje się na listę wskazując kandydata.

Sesji nie poprowadził także Daniel Rak, który został na pierwszej sesji RM jej przewodniczącym. Mandat byłego burmistrza Szczecinka, po tym jak został wicestarostą szczecineckim, wygasł bowiem z mocy prawa. W jego miejsce wejdzie Ewa Ogrodzińska. Natomiast teraz radni na nową przewodniczącą wybrali Grażynę Kuszmar z KO. Głosowało na nią 16 radnych, dwóch radnych się wstrzymało od głosów, a jeden był przeciw.

To z kolei część porozumienia, choć nie koalicji, byłego i obecnego burmistrza (a także nominacja na wiceburmistrza Macieja Makselona, który był także zastępcą Daniela Raka). I o tym w swoim expose mówił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas przyznając, że także i część jego środowiska nie do końca godzi się z tą decyzją.

- Nic jednak nie zmienia to w kwestii audytu ratusza i jednostek miejskich i sporządzenia bilansu otwarcia – Jerzy Hardie-Douglas mówił, że w razie stwierdzenia rażących nieprawidłowości będzie wyciągał daleko idące konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych bez oglądania się na porozumienie.

- Nie musimy się kochać, ale musimy współpracować, a chłód z czasem zniknie – mówił do radnych obu stron.

O współdziałaniu w expose burmistrza było zresztą chyba najwięcej – z powiatem, samorządem województwa i rządem. Jerzy Hardie-Douglas podkreślał dobrą koniunkturę polityczną i gospodarczą, kontakty z samorządowcami i członkami obecnego rządu, jeszcze z czasów, gdy był posłem.

- Ale najważniejsza jest zgoda w samym Szczecinku po brutalnej, różniącej kampanii – podkreślał.

Zapowiedział także, że twardo będzie realizował swój program, zarówno w kwestii zmian systemowych, jak i twardych projektów, ale jest otwarty i na te z katalogu konkurentów.

- Jest jednak w ratuszu dramatycznie mało gotowych projektów inwestycyjnych – burmistrz mówił, że już zlecił opracowanie nowych czy też odnowienie tych, na które wygasły pozwolenia na budowę.

Będzie też dążył do reaktywacji rad osiedli, powołania młodzieżowej rady miasta. Już przywrócił spotkania z mieszkańcami miasta i chce ożywić kontakty miasta z mediami.

Głos zabrał – choć formalnie już nie będąc radnym – Daniel Rak odnosząc się do słów burmistrza. Zadeklarował współpracę ze strony samorządu powiatowego.

- Mam nadzieję, że nie będzie wendetty wobec osób, które chciały, aby Szczecinek rozwijał się w nieco innym kierunku – mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński